Австралийският министър на търговията Дон Фарел предложи по-лесен достъп до огромния сектор на минерали с критично значение, с който разполага страната, като част от преговорите за споразумение за свободна търговия с Европейския съюз. Това се случва няколко дни преди евентуалните допълнителни разговори между двете страни през следващата седмица, пише Reuters.

Преговорите между Австралия и 450-милионния блок се проточиха през юли, отчасти заради въпроса за по-голям достъп до пазара на австралийски селскостопански продукти като говеждо месо.

В интервю за информационната агенция в четвъртък Фарел заявява, че споразумението за свободна търговия ще опрости европейските инвестиции в процъфтяващия сектор на критичните минерали в страната, отчасти чрез улесняване на процеса на задължителна проверка от Съвета за преглед на чуждестранните инвестиции на Австралия (FIRB).

"Те получават по-лесен достъп чрез процесите на FIRB", казва Фарел.

Виетнам – скритият претендент за короната на пазара на редкоземни металиСтраната разполага с неизползвани находища, които отстъпват само на тези в Китай


Австралия доставя около половината от лития в света, както и други минерали като редкоземни елементи, използвани в батериите за електрически автомобили и в отбраната, на фона на глобалния стремеж за диверсифициране на веригите за доставки от доминиращия производител Китай.

"Едно от големите предимства, които имаме в тези отношения, е достъпът ни до важни минерали, редкоземни елементи, водород и амоняк", акцентира Фарел. "Други държави се стремят да инвестират в нашите критични минерали и други възобновяеми енергийни източници. Ние искаме европейски инвестиции, но те трябва да разберат, че като част от този процес трябва да направят реалистична оферта."

Германия иска да се снабдява с редкоземни елементи и литий от Австралия като част от по-широка стратегия за диверсифициране на търговските си партньори и за намаляване на риска от Китай, обяснява на свой ред външният министър на страната Аналена Бербок във видеообръщение. А Фарел констатира, че Европа "разбира, както и ние разбрахме, че поставянето на всички яйца в една кошница е опасна търговска стратегия".

Как Китай се превърна в хегемон на редкоземните металиТехническата сложност и опасенията за замърсяването възпрепятстват западните компании да детронират Пекин


Австралия се нуждае от чуждестранни инвестиции, за да развие своя сектор за чиста енергия, но Фаръл очаква конкуренция от страна на инвеститори от Япония, Южна Корея, Сингапур и САЩ. Страната е особено привлекателно място за инвестиции в критични минерали от САЩ съгласно правилата на американския Закон за намаляване на инфлацията, тъй като е една от малкото, които имат както залежи на минерали, така и споразумение за свободна търговия със САЩ.

През май двете държави подписаха споразумение, което потенциално проправя пътя на австралийските доставчици на критични минерали да се възползват от стимулите, които американският Закон за намаляване на инфлацията използва за насърчаване на местното производство.

Фаръл обяснява, че очаква да проведе конферентни разговори с колегата си Валдис Домбровскис, комисар на ЕС по въпросите на търговията, "през следващата седмица", а също така го е поканил за среща на живо в Австралия.

"Вярвам, че ще получим по-добра оферта. Въпросът е дали тя ще бъде достатъчно добра", категоричен е той.