Скокът на петрола плаши инвеститорите и ги тласка към растящия долар
Цените на петрола достигнаха едногодишен връх в четвъртък, докато световните акции са напът да поставят най-дългата си негативна серия от две години насам заради опасенията за трайно високите лихвени проценти, които накараха инвеститорите да се приютят на сигурно място при растящия щатски долар, посочва в свой анализ Reuters.
Изненадващо големият спад на запасите от суров петрол в САЩ създава опасения, че търсенето на горива надхвърля производството, точно когато пазарите най-малко се нуждаят от нов шок от страна на предлагането.
Американският суров петрол поскъпна с 3,6% в сряда и с още 1% в четвъртък, за да достигне 95 долара за барел за първи път от август 2022 г. насам. Фючърсите на сорта Брент достигнаха едногодишен връх от 97,69 долара, посочва още информационната агенция и добавя:
„Перспективата за по-високи енергийни разходи и призракът на лепкава инфлация оказаха по-голям ефект върху облигациите с по-дълъг срок на погасяване. Доходността на бенчмарковите 10-годишни съкровищни облигации беше стабилна в Азия, но на ниво от 4,599% се повиши с повече от 50 базисни пункта този месец“.
"Това не помага", коментира икономистът от ING Роб Карнел. "Това, което наистина започва да тежи на акциите, е този тласък нагоре в доходността на съкровищните облигации и това е доста разумен отговор. Акциите са изложени на риск от по-нататъшни загуби, дори ако облигациите се възстановят“.
Трейдърите наблюдават и усилията на законодателите да избегнат спирането на работата на правителството на САЩ.
Индексът на световните акции на MSCI е напът да отбележи 10-ия си пореден дневен спад в четвъртък, което би изравнило дългата серия от загуби от 2021 г. Индексът на MSCI за азиатско-тихоокеанските акции извън Япония пък е притиснат близо до 10-месечно дъно. Американските и европейските фючърси се колебаят.
Японският индекс Nikkei се понижава с 1,8%, като инвеститорите продават акции, които излизат от дивидент.
Силната американска валута държи японската йена в рамките на 150 за долар, считано за ниво, което може да провокира официална реакция или интервенция.
Долар/йена достига 149,71 в сряда и се търгува на 149,40 в четвъртък в Азия. Еврото спада с 0,7% до деветмесечно дъно от 1,0488 долара в сряда.
Днес се очакват данни за инфлацията в Германия и Испания, както и редица включвания на централни банкери, най-вече на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл.
Китайските пазари куцат към празниците
„Китайските пазари куцат към дългата ваканция, която започва в петък, и почивката може да е добре дошла за трейдърите, тъй като последните седмици донесоха лавина от лоши новини и продажби“, пише още Reuters.
В четвъртък акциите на закъсалия строителен предприемач China Evergrande са спрени за търговия в Хонконг след съобщение, че председателят Хуи Ка Ян е под полицейско наблюдение. Акциите, които някога струваха повече от 30 хонконгски долара, затварят на цена от 0,32 хонконгски долара в сряда.
Инвеститорите се опасяват, че ликвидацията ще нанесе допълнителни щети на сриващия се пазар на недвижими имоти в Китай и ще потисне признаците на възстановяване в някои части на китайската икономика.
"Стресът в сектора на недвижимите имоти в Китай ще продължи да създава междусекторни кредитни рискове в краткосрочен план", заявяват от Fitch Ratings в четвъртък. "Скромното облекчаване на политиката на правителството до момента едва ли ще доведе до рязък обрат в настроенията на купувачите на жилища."
Индексът Hang Seng спада с 1% и е близо до 10-месечно дъно. Индексът CSI300 в континенталната част на страната спада с 0,2%.
Китайският юан също е подложен на натиск и само много силното фиксиране на търговския му диапазон удържа продавачите. Последно юанът се търгува на 7,3057 за долар, недалеч от горната граница на търговския си диапазон.
По-високите цени на енергоносителите пък помагат на австралийския долар да се стабилизира на 0,6378 щатски долара.
Златото се насочва към най-лошата си седмица от февруари насам, тъй като повишаването на доходността на държавните ценни книжа дистанцира инвеститорите от благородния метал, който не носи доходност, и претърпява загуби при 1875 долара за тройунция, обясняват в заключение от Reuters.