Азиатските акции поевтиняват днес, след като слабите данни за продажбите на дребно в САЩ породиха нови опасения около състоянието на най-голямата икономика в света, неутрализирайки оптимизма около търговските преговори между САЩ и Китай.

Сянка върху пазарите хвърли и изявлението на Белия дом, според което президентът на САЩ Доналд Тръмп ще обяви извънредно положение, за да се опита да получи средства за обещаната от него стена по границата с Мексико, което предизвика незабавни критики от страна на демократите.

Инвеститорите заеха изчаквателна позиция, преди очакваните днес резултати от срещата на американската делегация с президента на Китай Си Дзинпин в Китай.

Няма решение за удължаването на крайния срок 1 март за сключването на сделка, заяви вчера икономическият съветник на Белия дом Лари Къдлоу.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI, който достигна до 4-месечен връх в средата на седмицата, губи 0.8% днес.

Индексът Shanghai Composite се понижи с 0.6%. Японският Nikkei изгуби 1.2%, а южнокорейският KOSPI падна с 1.5%.

В САЩ вчера индексът S&P 500 затвори с близо 0.3% надолу, ден след като се повиши до 10-седмичен връх вледствие на нарастващите надежди, че Вашингтон и Пекин могат до стигнат до търговско споразумение.

Продажбите на дребно в САЩ падат с 1.2% през декември, записвайки най-голямото си понижение от септември 2009 г.

Шокиращо слабите данни доведоха до намаляването на прогнозите за ръста на икономиката през четвъртото тримесечие до под 2.0% на годишна основа.

Подразделението на Федералния резерв в Атланта очаква ръст от 1.5%, който е много по-нисък, в сравнение с предишната прогноза за 2.7% повишение отпреди около седмица.

Освен за спада при продажбите на дребно вчера, също така стана ясно, че броят на американците, подали първоначални молби за помощи за безработица, неочаквано се е увеличил.

Следената отблизо четириседмична средна стойност на броя на молбите се повиши до най-високото си ниво от повече от година.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации падна до 2.653%, изтривайки почти целия си ръст от началото на седмицата.

На валутните пазари, слабите икономически дани от САЩ се отразиха на долара.

Щатската валута се разменяше срещу 110.32 йени, отстъпвайки от достигнатия в четвъртък седеммесечен връх от 111.13.

Слабостта при долара попречи на еврото да тества дъното си за 2018 г. от 1.1216 долара. Еврото се търгуваше срещу 1.1289 долара, след като вчера падна до 1.1248, след излизането на данните за германската икономика, която за малко избегна рецесия.

Британският паунд поевтинява леко до 1.2794 долара, след като вчера падна до 1.2773, след загубата на премиера Тереза Мей на символичния вот в парламента за брекзит, което допълно отслаби позициите й.

Цените на нарастват, след като изявлението на водещия износител Саудитска Арабия, че може да ограничи износа и да намали още повече производството.

Фючърсите на петрола от сорта брент продължиха ръста си от вчера и достигнаха 65.10 долара за барел, което бе най-високото ниво от близо три месеца. Контрактът поскъпва с близо 5% тази седмица.

Фючърсите на щатския лек петрол поскъпнаха с 0.5%, до 54.68 долара за барел и вървят към седмичен ръст от близо 4%.