Великобритания е постигнала споразумение за присъединяване към транстихоокеански търговски пакт, в който участват 11 държави, включващи Япония и Австралия. Други негови членове са Бруней, Канада, Чили, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Перу, Сингапур и Виетнам.

По този начин Лондон се стреми да задълбочи връзките си в региона и да изгради нови глобални търговски връзки след напускането на Европейския съюз, съобщава Reuters.

Министър-председателят Риши Сунак обяснява, че Великобритания се е съгласила да се присъедини към формата Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership (CPTPP) - решение, което според неговата канцелария е най-голямата търговска сделка на страната след Брекзит.

"Присъединяването към търговския блок на CPTPP поставя Обединеното кралство в центъра на динамична и разрастваща се група от тихоокеански икономики", заявява Сунак, цитиран от информационната агенция, като добавя, че сделката демонстрира "реалните икономически ползи от нашите свободи след Брекзит".

След излизането си от ЕС през 2020 г. Великобритания се стреми да изгради глобални търговски връзки, като за целта се ориентира към географски отдалечени, но бързо развиващи се икономики. Страната задълбочава връзките си в Индо-Тихоокеанския регион, тъй като външнополитическата ѝ доктрина описва Китай като "епохално предизвикателство".

Лондон вече не е финансов център №1. Кой го настигна? Ню Йорк изравни британската столица на първото място
Членството в CPTPP се очаква да допълни съществуващите двустранни споразумения за свободна търговия, които Великобритания има с повечето от страните членки на пакта, и ще даде на предприятията допълнителни възможности за търговия.

Цялостното въздействие на търговското споразумение се очаква да бъде скромно. Сделката, която ще намали митата за автомобили, спиртни напитки и млечни продукти, ще стимулира британската икономика с 1,8 млрд. паунда всяка година в дългосрочен план. Тази цифра може да нарасне с присъединяването на още държави към пакта.

"Прогнозите са, че Тихоокеанският регион ще се развива два пъти по-бързо от Европа, така че британските предприятия трябва да помислят за своето регионално присъствие", казва Сали Джоунс, партньор по търговска политика и стратегия в EY, пред Reuters. "CPTPP прави това присъствие много по-лесно. Партньорството тепърва ще се разраства, тъй като все повече държави искат да се присъединят към него."

Варианти за разширяване

Присъединяването на Великобритания към пакта е "от голямо значение" за по-нататъшното насърчаване на свободната търговия, отворените и конкурентни пазари, както и на икономическата интеграция отвъд Тихоокеанския регион, смята японският министър на икономиката Шигеюки Гото, цитиран от агенцията, добавяйки, че “що се отнася до други икономики, които са подали заявления за присъединяване, като Китай и Тайван Токио ще трябва да разгледа внимателно дали те са напълно готови да отговорят на високите стандарти на търговския пакт”.

Еквадор, Коста Рика и Уругвай също са подали заявления за членство в пакта.