Вносът на въглища в Китай нараства с 43% през април спрямо предходния месец.

Основната причина за резкия ръст са паническите покупки заради опасенията от прекъсвания на доставките в резултат на руската инвазия в Украйна, съобщава Ройтерс.

През април в Китай са внесени 23.55 милиона тона въглища, по данни на Главната митническа администрация. За сравнение, в предходния месец март са внесени 16.42 милиона тона, а през април 2021 г. вносът възлиза на 21.73 милиона тона.

За периода януари-април общият внос на въглища в Поднебесната империя възлиза на 75.41 милиона тона, което е с 16% по-малко от доставките за същия период година по-рано.

Цената на въглищата, използвани в енергетиката, достигна рекордно високо ниво от 440 долара за тон в началото на март, като основната причина бяха опасенията от проблеми с доставките, след като западните страни наложиха санкции върху финансовата система и енергийните продукти на Русия.

Междувременно, китайското правителство нареди на мините да увеличат вътрешното производство и наложиха таван на цените на вътрешния пазар, което позволи на някои компании да се възползват от по-евтиното местно производство вместо да разчитат на скъпия внос.

Китай е добивал рекордни количества въглища през мартКитай е произвел 395.79 милиона тона въглища миналия месец, което се равнява на 12.77 милиона тона на ден

Китай има за цел да произвежда рекордните 12.6 милиона тона въглища всеки ден и да поддържа цените на въглищата на ниво от 570-770 юана (84.99-114.81 долара) за тон.

Междувременно, държавната планова комисия в страната през април призова 14 региона, включително Гуандун, Гуанси и Жедзян, които до голяма степен разчитат на вносни въглища, да подпишат срочни договори с местните добивни компании от Шанси и Вътрешна Монголия.

Вносът на изкопаеми горива може да намалее в резултат на локдауните, наложени на промишлените предприятия в Китай заради избухването на огнища на COVID-19.

Запасите от въглища в големите електроцентрали покрай китайските крайбрежни провинции възлизат на около 30 милиона тона в края на април, в сравнение със средно ниво от около 25 милиона тона за периода от 2016-2021 г.

Министерството на финансите на Китай намали вносните мита за всички видове въглища до нула от 1 май 2022 г. до 31 март 2023 г., като целта е да се гарантира енергийната сигурност на фона на растящите глобални цени.