Цените на акциите се понижават днес, след като китайският гигант в сферата на споделените пътувания Didi обяви, че ще се делистне от борсата в Ню Йорк, което възобнови опасенията относно напрежението между САЩ и Китай и регулациите в технологичния сектор. В същото време петролът е на път да запише спад в цената в шеста поредна седмица вследствие на опасенията относно Омикрон и евентуалните повишения на лихвите.

Фючърсите на щатският индекс S&P 500 отстъпват с около 0.5% днес, докато хонконгският индекс Hang Seng се понижи с 1.3%, повлечен надолу от големите технологични компании. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита спад от 0.7%.

Чувствителният на риск австралийски долар губи 0.3% и се търгува на ниво малко под 71 щатски цента, което е близо до едногодишен минимум.

Didi, която се сблъска с китайските регулаторни органи като реши да продължи със своето IPO на стойност 4.4 млрд. долара в САЩ през юли, обяви че търси начини да премести листването в Хонконг.

"Делистванията на китайски компании засилват несигурността относно това как това ще повлия на отношенията между САЩ и Китай," заяви пред Ройтерс анализаторът в Bank of Singapore Мо Сионг Сим.

IPO-то на Дронамикс бе презаписано 4.5 пътиМисията на Дронамикс е да революционизира транспорта на стоки, като съкрати разходите и времето за доставка. За целта компанията разработва нов тип товарен самолет („Черният лебед“).

Новината за Didi идва ден след като акциите на базираната в Сингапур компания за споделени пътувания и доставки Grab поевтиняха с над 20% при дебюта си на Nasdaq. Листването бе най-голямото на Уолстрийт за компания от Югоизточна Азия.

Новините около новия вариант Омикрон доведоха до най-големи скок на индекса на волатилността на CBOE от февруари 2020 г. Лихвите по краткосрочните щатски държавни облигации също нараснаха, тъй като инвеститорите залагат на по-високи лихви, дори и на фона на несигурността около Омикрон.

Трейдърите ще трябва да изчакат поне още седмица за ранните резултати във връзка с това колко заразен е вариантът и дали е устойчиви на ваксините. По-късно днес пък се очакват данните за заетостта в САЩ.

Петролът от сорта Брент поскъпна вчера до 69.67 долара за барел, но поевтинява с над 3% тази седмица и губи над 18% от стойността си от достигнатия триседмичен връх през октомври.

До момента липсата на подробности около Омикрон накара някои държави да побързат да затворят границите си. От Федералния резерв на този етап действат предпазливо с плановете си да ограничат пандемичните стимули.

Председателят на Фед Джером Пауъл заяви, че централната банка на САЩ ще обсъди по време на срещата си този месец по-бързото ограничаване на стимулите и спря да описва инфлацията като преходна. Петролният картел ОПЕК пък пристъпи към планираните увеличения на производството.

Доходността по двегодишните щатски държавни облигации остава без промяна днес, но нараства с близо 10 базисни пункта за седмицата.

Доходността по 10-годишните книжа отстъпва с близо 6 базисни пункта тази седмица до 1.4291%, а тази по 30-годишните облигации отстъпва със 7.3 базисни пункта до 1.7545%.

Инвеститорите продават по-рисковите активи днес. Чувствителните на риска австралийски и новозеландски долари поевтиняват с по около 0.3%. Еврото се търгува без промяна на ниво от 1.1298 спрямо долара, а йената запазва позиции при 113.08 спрямо щатската валута.