Златото продължава възходящата си тенденция, стартирайки седмицата с нов ръст от 0,6%, до нива от близо 1345 долара за тройунция - най-високите за последните четири месеца.


Повишението идва след пет поредни седмици на поскъпване за ценния метал.

Факторите, които влияят върху пазара в момента, са няколко. На първо място е обратната корелация между цената на долара и борсово търгуваните суровини (в това число и златото).

Когато курсът на "зелените пари" се понижава, каквато е тенденцията през последните два месеца, цената на стоките, деноминирани в долари, обикновено се покачва, тъй като те на практика стават по-евтини за купувачите в друга валута.

Така че до голяма степен ценните метали в момента печелят от настроенията на валутните трейдъри.

Не всичко се изчерпва с валутния фактор, обаче. Според анализатора на Bloomberg Майк Макглоун, повишението на лихвите в САЩ от страна на Федералния резерв, което стана факт на 12 декември, е оказало сериозна подкрепа на ценния метал.

От тогава насам златото поскъпна с 5,7 на сто, а причина за това са инфлационните очаквания на инвеститорите. Затягането на монетарната политика върви успоредно с плавното повишение на потребителските цени.

В края на миналата седмица т. нар. основен инфлационен индекс в САЩ, който изключва най-волатилните елементи в потребителската кошница, като хранителните продукти и горивата, отчете най-силното си повишение от година насам - с 0.3 на сто за декември.

В подобни случаи златото се приема от много инвеститори като защита срещу инфлационните процеси. Оказва се, че от повишението на лихвите в началото на декември до момента ценният метал "бие" по доходност водещите борсови индекси в Европа и САЩ, държавните облигации и дори хита на финансовите пазари - биткойн.

По данни на Bloomberg, регистрираното от златото 5.7-процентно поскъпване далеч надхвърля повишението на S&P 500 за същия период (с 3.14 на сто) и на Stocks Europe 600 (с 1.73%).

За сравнение 10-годишните американски държавни облигации поевтиняха с 0.5 на сто за последния месец, доларовият индекс се понижи с над процент и половина, а криптовалутата биткойн загуби цели 17% от стойността си.

Златото обаче далеч не е единственият печеливш в създалата се ситуация. Среброто също поскъпна с над 10% от 12 декември насам, платината добави 14.2 на сто, а паладият - близо 13% към стойността си.