Според нов доклад германското правителство планира да отпусне 20 млрд. евро за увеличаване на производството на полупроводници в страната. Тази инициатива има за цел да укрепи местната технологична индустрия и да осигури стабилни доставки на ключови компоненти в светлината на нарастващата геополитическа нестабилност.

Значителна част от тези средства, приблизително 75%, са предназначени за мултинационални компании като американската Intel и тайванската TSMC, съобщава Bloomberg.

Твърди се, че около половината от пакета помощи - 10 млрд. евро (една трета от общата инвестиция в обекта), са били отпуснати на Intel за нейното ново производствено предприятие край Магдебург.

Германското правителство също така финализира преговорите с TSMC за инвестиции в производствено съоръжение в Дрезден и изграждане на различни микроконтролери, които се потребяват от базираните в Германия производители на автомобили. Правителството очаква да субсидира с около 5 млрд. евро, или половината от общата инвестиция, този завод.

Германия иска спешно да намали риска от Китай „без да преследва отделяне“„Икономическата стратегия на Китай има за цел да го направи по-малко зависим от други страни, като същевременно направи международните производствени вериги по-зависими от Китай“, казва външното министерство в доклад от 64 страници
Освен това около 1 млрд. евро са предназначени за Infineon, което представлява около 20% от общата инвестиция на компанията в нов завод за полупроводници в Дрезден.

Германският автомобилен доставчик ZF Friedrichshafen AG и американският производител на чипове Wolfspeed също ще получат държавни средства за създаването на фабрика за чипове от силициев карбид в Саарланд, близо до френската граница. Съвместното предприятие ще получи субсидии, покриващи около 25% от разходите, което се равнява на около 750 млн. евро.

Схемата за финансиране оставя поне 3 млрд. евро за бъдещи проекти, от които потенциално могат да се възползват и други компании, работещи в Германия. Пример за потенциални бенефициенти са GlobalFoundries и Bosch, които имат значително присъствие в Дрезден и лесно биха могли да получат известна държавна помощ.

Пакетът от помощи трябва да бъде разпределен до 2027 г., а един от интересните факти е свързан с това, че финансирането се получава от Фонда за климата и трансформацията, който първоначално е замислен да финансира прехода на страната към въглеродно неутрална икономика.

Може ли Nvidia да запази лидерството си в индустрията на AI чиповете? Все повече големи и малки компании се стремят да се възползват от възхода на инструменти като ChatGPT
От Bloomberg акцентират, че засега нямат официален отговор от германското правителство, но тази новина вече има потвърждения във времето. А ако подобен план бъде реализиран, то Германия ще бъде най-агресивната европейска държава, когато става въпрос за субсидии за производителите на чипове.

TSMC строи завод за усъвършенствани AI чипове

Воден от нарастващото търсене на изкуствен интелект и добрите новини от европейския континент (и не само, тъй като САЩ също ухажват компанията), тайванският производител на чипове TSMC планира да инвестира близо 2,87 млрд. долара в съоръжение за напреднали полупроводници в Северен Тайван, съобщава Reuters.

"За да отговори на нуждите на пазара, TSMC планира да създаде фабрика за усъвършенствани продукти в научния парк Тонглуо", се казва в изявление на компанията, цитирано от информационната агенция.

Intel прави „най-голямата чуждестранна инвестиция в историята на Германия“Компанията ще инвестира 30 млрд. евро, а Берлин ще добави 10 млрд. субсидии
Миналата седмица главният изпълнителен директор К.К. Уей коментира, че TSMC не е в състояние да задоволи търсенето на клиентите, предизвикано от бума на изкуствения интелект, и планира да удвои приблизително капацитета си за усъвършенствано производство и опаковане, което включва поставянето на няколко чипа в едно устройство. Това намалява допълнителните разходи за по-мощни компютри.

Заради липсата на капацитет компанията отчете 23% спад на печалбата за второто тримесечие.

Администрацията на научния парк "Тонглуо" официално е одобрила заявлението на TSMC за наемане на земя, съобщават още от компанията и добавят, че новият завод в северния окръг Мяоли ще създаде около 1500 работни места.

Въпреки че TSMC увеличава експанзията си в чужбина, компанията планира да запази най-модерната си технология за чипове в Тайван, световен лидер в производството на полупроводници, които захранват всичко - от смартфони до електрически превозни средства.