Четири от пет сключени сделки за жилища са при нива от под 50 000 евро, отчитат от имотната агенция „АДРЕС Недвижими имоти”. Закупените имоти са разположени главно в периферните квартали на столицата, а площта им варира между 45 и 75 кв.м.

„Хората с по-ниски финансови възможности бяха изключително активни през първото тримесечие на годината”, коментира Калоян Богданов, маркетинг мениджър на имотната агенция.

„В неустойчивите в момента времена те решиха, че е по-разумно да направят сигурна инвестиция за парите си, каквато е покупката на имот. Макар и малко, тези средства обикновено стигаха да покрият около 40% от стойността на сделката, а останалите купувачите осигуряваха чрез кредит”, допълва Богданов.

Покупката на жилище се улесни и от политиката на банките през последните месеци, се посочва още в анализа. Макар да не се наблюдава осезаем ръст в кредитирането, популярност набраха потребителските кредити, които вече достигат и до 50 000 лева.

Това позволява на редица купувачи да прибегнат до външно финансиране за покупка на имот, без да преминават през процедурата по теглене на ипотечен кредит.

Покупките на имоти са фокусирани в кварталите, а наеми се търсят и в централните части на столицата.

За първи път сме свидетели на силни по отношение на активността на сделките януари и февруари, тъй като обикновено стартовите два месеца на годината се свързват със сравнително по-пасивен пазар.

Това, според експертите от компанията, се дължи на факта, че купувачите разбират, че спадът на цените е в миналото, а новите строежи са далеч по-малко като обем на фона на тези отпреди няколко години. В допълнение към това голям процент от хората считат съхранението на парите си в банка за несигурно.

„Понижението на цените няма как да продължи, като до края на годината очаквам дори лек ръст. Считам, че през 2014 г. цените на имотите ще бъдат по-високи спрямо настоящата година”, коментира Георги Павлов, изпълнителен директор на АДРЕС.

„В същото време инвестицията в имот винаги е по-сигурна от съхранението в банка. Много хора оставиха в сметките си гарантираната при фалит сума от 196 000 лева, а с допълнителните средства активизираха търсенето си на качествен имот”, допълва Павлов.

По-голямата част от закупените през периода апартаменти са в квартали като "Обеля", "Гевгелийски", "Свобода", "Овча Купел", "Лагера", "Манастирски ливади", "Люлин", "Младост", но и в района на широкия център.

Интересна сделка е покупката на 3-стайно жилище в "Обеля" с квадратура 80 кв.м за 30 000 евро. Апартамент с площ от 65 квадрата в "Гевгелийски" е продаден за 28 000 евро, а къща в Мировяне с площ от около 130 кв.м е струвала на новия си собственик 37 000 евро.

По данни на агенцията около 14% от жилищата, купени през периода януари-март, са с цел инвестиция. Практиката през тримесечието бе да се купи евтин, необзаведен апартамент, който впоследствие да се преустрои, ремонтира и даде под наем.

Търсенето е насочено главно към двустайни жилища – повече от половината сделки за тримесечието са именно за такива имоти. Следващите по популярност са тристайните апартаменти – те представляват една четвърт от сделките, сключени от началото на годината. Едностайните жилища заемат едва третата по предпочитание позиция.

Поведението на купувачите през първото тримесечие на 2013 година бе в унисон с предпочитанията на наемателите. Те, от своя страна, концентрираха търсенето си основно към добре обзаведени или поне ремонтирани жилища, при това в централните или близки части на града.

Експертите съветват наемодателите да не правят опити да отдадат жилищата си в недобро състояние, тъй като това ще удължи осезаемо периода на отдаване и от друга страна, ще ги принуди на сериозен компромис с цената.

„За наемодателите в момента е по-изгодно да вложат известна сума в ремонт и обзавеждане, тъй като впоследствие тази инвестиция ще се възвърне от по-високия наем, който ще могат да договорят”, съветва Калоян Богданов. „Ако решите да отдадете имота си в не достатъчно добро състояние, много трудно ще откриете наемател, който да отговори на месечната стойност, която очаквате”.

Пазарът на наеми за периода е концентриран основно в района на ул. „Г.С. Раковски”, бул. „Христо Ботев”, района на Докторската градина, бул. „Мадрид”, бул. „Витоша”, както и в квартали като "Банишора", "Лозенец", южни райони, "Изток".

Наемните нива започват от около 150-250 евро за жилище в близък до центъра район с квадратура между 40 и 60 кв.м. Времето за отдаване на жилище под наем обикновено е между 2 и 4 седмици, а за продажба продавачите отделят поне 1-2 месеца.

С настъпването на пролетта се засили и интересът към наемането на малки магазини. Около 12% от отдадените под наем обекти са именно за такъв тип площи. Интерес представляват имотите в районите като “Лагера”, „Гео Милев”, Център и „Изток”.

Търсят се главно помещения между 50 и 100 кв.м. Продължават да са много търсени магазините по ул. „Граф Игнатиев”, ул. „Георги. С. Раковски”, бул. „Витоша”. Търсенето за бул. „Витоша” е сериозно, особено за заведения с възможност за тераси, преди началото на летния сезон. Магазините на добри локации с правилно определена цена вече намират наематели бързо, дори в рамките на месец. Така почти не се достига до поставяне на надписи "Отдава се".