На провежданата пресконференция BalRec бяха поканени много представители на строителния бизнес и предприемачи. По време на проведените до сега дискусии, едно нещо се оформи като тенденция.

Когато ставаше въпрос за цените на имотите, като решение за излизане от кризата, представителите на строителния бизнес непрекъснато повтаряха как цената на имотите няма резерви за понижение.

Нива от 900-1000 евро за кв. м в София според тях са напълно разумни. Като довод те изтъкваха това, че себестойността на строителството е изключително близка до тези нива и едва ли не, ако имотите продължават да падат, те ще фалират и излязат от бизнеса.

Според тях около 200-300 евро от себестойността на строителството се формира от цената на земята, а 300-350 евро е останалата част, която включва строителство и изграждане на инфраструктурата

Така, по прости сметки, себестойността е в рамките на 500-650 евро за кв. м, в зависимост от локацията и качеството на изпълнение, според техните думи (за което може да се влезе в сериозен спор).

Дори и тези изчисленията да са реални, все пак, цени на продажба от 900 евро означават печалба от около 300 евро на кв. м или рентабилност от около 50%. Ако на тях подобна рентабилност им се струва нормална за един проект, то ние като икономисти можем да кажем, че това далеч не е малко на фона на това, което реализират останалите бизнеси в икономиката в условията на криза.

„Цена от 490 евро за кв. м, каквато видях за кв. м на билборд не е реална" , коментира вчера един от участниците в панела. Това означава, че или предприемачът излиза от бизнеса, или разпродава на нулата. Още едно скрито признание, горе-долу каква е реалната себестойност на кв. м жилищна площ.

Трябва да споменем факта, че в настоящия момент, доходност от 15-20% на подобни проекти в нормалните западни страни е напълно приемлива за предприемачите в условията на криза, като виждаме дори как много от строителните компании работят на загуба, без да се оплакват от това.

Един от основните проблеми, според строителите, за липса на резерв за понижение на цената на имотите е това, че парцелите поевтиняват със значително по-слаби темпове, в сравнение с жилищата през последната година. Друг проблем е липсата на достатъчни качествени и големи парцели в предпочитаните квартали. Строителите призоваха държавата да се намеси с предлагане на земя за строителство и да участва съвместно с предприемачите в проекти за евтини жилища.

Това, което много от строителите обаче забравят да споменат, е как те не спазват почти никакви правилата за строителство. Недостатъчен отстъп от други сгради, оставяне на тротоар за ползване от гражданите, влачене с години на изграждането на инфраструктурата, която са поели като ангажимент да изградят за живущите и мн. др. обещания, които не спазват.