Цените на жилищата ще се повишат след въвеждането на евростандартите в строителството. Това заявиха за „Монитор” експерти от бранша. Все още обаче не може да се даде точна стойност на увеличението, защото това ще зависи от пазара.

По думите на Тихомир Цаков, собственик на фирма „Аристо”, с колко ще нарасне цената ще стане ясно година-две след като има изградени жилища по новите норми. Стандартите са насочени към проектирането на сгради и са насочени към безопасността и сигурността им.

От строителния сектор очакват те да оскъпят изграждането с около 5-10 на сто. Според брокерите крайният ръст в стойността на имотите ще е с по-малък процент.

Евроизискванията влизат в сила през тази година само за държавните и обществените сгради. Частните проекти ще трябва да се съобразяват с тях от 2015 г. „Въвеждането на кодовете е полезно”, заяви Младен Митов от „Явлена”. И допълни, че строителството на жилищни сгради трябва да влезе в евронорми.

В момента има глад за нови имоти, обясняват още експертите. Според тях дори и да има увеличение от 5-10%, ако локацията и качеството са добри, няма да е спънка за купувачите. Клиентите предпочитат ново строителство, но пазарът не предлага, посочват брокерите. Освен това е важно да е качествено и добре изпълнено.

„В последните години не се строят сгради и всичко, което беше готово преди кризата, се продаде”, информират от бранша. Това разминаване няма да се реши тази година, а може би следващата и по-следващата. За преодоляването му е от значение дали инвеститорите ще имат средства, които да вложат в нови обекти, защото банките все още не дават кредити. Основното търсене е на двустайни и тристайни апартаменти и на жилища в ниския ценови клас.

„След месец да стане ясна каква ще е равносметката за 2013 г., когато оповестят данните от Агенцията по вписванията”, смята Добромир Ганев, зам.-председател на Национално сдружение „Недвижими имоти” (НСНИ). Според него прогнозите са за лек ръст.

По думите му имотният пазар през 2014 г. ще бъде почти същият като в предходните две години. Може да има леки спадове, защото има райони във всички големи градове, в които няма предлагане. Причината е, че няма свободни парцели. „Стабилност и прогнозируемост помагат на купувачите на жилища”, обясняват специалистите. Според тях сега няма пикове или спадове в търсенето на жилища.