Европейският ипотечен пазар е на път да отбележи най-бавният си напредък за 2023 г. от десетилетие, тъй като по-ниският икономически растеж и по-високите лихвени проценти оказват влияние върху търсенето на заеми.

Падащите цени на жилищата в еврозоната също са фактор за прогнозите на консултантската компания Ernst & Young, че ипотечният пазар ще нарасне само с 1,5% тази година и 2,4% през 2024 г., в сравнение с 4,9% миналата година, посочва Financial Times.

Според EY нарастващите лихвени проценти - които достигнаха исторически връх за еврозоната от 4 процента през септември - и постоянно високата инфлация са потиснали търсенето на ипотеки.

„Жилищният пазар понася най-големия удар заради по-високите разходи на живот за домакинствата в Европа, които се отразяват в по-малък интерес към имотите и съответно към ипотечното кредитиране“, казва Омар Али, управляващ партньор на EY в звеното за финансови услуги за Европа, Близкия изток, Индия и Африка.

Банковото кредитиране в еврозоната се сви тази година, след като Европейската централна банка направи 10 последователни увеличения на лихвените проценти, за да се опита да се справи с необузданата инфлация.

Кризата в сектора на недвижимите имоти в Европа удря и ЕЦБ Централната банка може да загуби милиарди от закупени облигации на компании в сектора

От септември ЕЦБ поддържа лихвите на 4%, но инвеститорите прогнозират, че е малко вероятно да започне да ги намалява преди втората половина на следващата година.

Годишният доклад на EY с прогноза за кредитирането на европейските банки, който беше публикуван в понеделник, изтъква тежко засегнатите жилищни пазари в еврозоната - особено Германия - както и затягането на критериите за кредитиране от някои банки, довело до свиване на търсенето на ипотеки.

„Тъй като тази година лихвените проценти и геополитическото напрежение се повишиха, европейската икономика – и банките, които я подкрепят – бяха изправени пред нови предизвикателства“, коментира Найджъл Моден, ръководител на банковия сектор и капиталовите пазари на EY за EMEIA.

Жилищното строителство в Германия затъва, повлича цялата икономикаКомпаниите отменят проекти, броят на поръчките се свива, а перспективите са мрачни

Моден обаче добавя, че капиталовите буфери, които европейските банки са изградили през последните 15 години, означават, че те са много по-добре подготвени за забавяне на ипотечния пазар, отколкото след световната финансова криза.

„Въпреки че растежът на банковото кредитиране се очаква да се забави в краткосрочен план, картината по-нататък показва възстановяване. Може да е бавно, но при липса на допълнителни, големи непредвидени предизвикателства, очакваме стабилно подобряване на икономиката и обема на кредитирането“, казва Моден.

EY изчислява, че ипотечният пазар в Европа ще нарасне с 3,3% през 2025 г. и с 3,2% през 2026 г.

В по-общ план се очаква кредитирането в европейските банки да нарасне само с 2,1% през 2023 г., което е спад от 14-годишния връх от 5% миналата година.