Сектор „Туризъм” на икономическото министерство заедно с ръководещия го заместник-министър Иво Маринов се местят в Пловдив. Новината съобщи премиерът Бойко Борисов, докато прерязваше лентата на новата сграда, която ще приюти администрацията, цитиран от бТВ.

Засега рокадата не е официална, но министър-председателят обеща това да се случи съвсем скоро на заседание на Министерски съвет. Той разясни, че градът е избран, тъй като е бил средище на траки, римляни и византийци, а в допълнение на това в него се намират и различни институции, които да подкрепят дейността на администрацията.

Предвижда се в него да бъдат настанени и отделни дейности от земеделското ведомство. Борисов обясни, че промените ще се случат плавно във времето, с тях ще се разкрият нови работни места, а задръстването в София ще намалее.

Разместването е в рамките на пилотен проект, който планира около 10 агенции да излязат от столицата и да бъдат настанени в други части на България. Според него данъчните трябва да бъдат преместени във Велико Търново, митниците в Русе, за Варна да замине агенцията по рибарство, а винарството да бъде пренасочено към Плевен.

„Агенцията по рибарство няма място в София. Нейното място е във Варна. В Пловдив ще бъдат преместени и някои от дейностите на НКЖИ”, каза още премиерът.

Той акцентира, че по регионите ще бъдат местени само министерски дейности, а не цели ведомства, тъй като това изисквало промяна в закона.

Икономическият министър Делян Добрев също се включи в разясненията, като коментира, че ресорът „Туризъм” е сравнително малък – 30-40 човека, и няма пречка да бъде преместен. Той допълни, че с това си действие правителството показва усилия в развитието на алтернативния туризъм, без да пренебрегва масовия турист.

„Пловдив е сърцето на алтернативните форми на културния туризъм. Наследството, което са оставили тук траките - всички гробници са на една крачка. Тук съществува и селски туризъм, и религиозен туризъм по Стара планина, тук е Долината на розите, всички спа-курорти са наоколо", заяви Добрев.

Предприетите действия са част от стратегията за административна реформа, която подготвя финансовият министър Симеон Дянков.

Преди дни той заяви, че административната децентрализация от много гледни точки е положителна стъпка и ще оживи големите областни центрове в страната. Очаква се по пренареждането на ведомствената карта да се работи през следващите 2-3 месеца, а по въпроса да се включат и министър Томислав Дончев и премиерът Бойко Борисов.

Идеята за извеждане на държавните администрации извън столицата има своята история. Тя бе публично обявена от вицепремиера Дянков още в първата година на управлението на правителството на ГЕРБ. Тогава се обсъждаше и вариантът екипът на Столична община да се нанесе в сградата на Министерство на земеделието, но това не се случи.