Пълна либерализация на пазара на тютюн у нас. Промени в закона предвиждат отпадане на минималната изкупна цена и квотите за производство. Отпада и ограничението само лицензирани фирми да изкупуват тютюна.

Досега право да изкупуват тютюн имаха 27 лицензирани фирми, които заедно с фонд Тютюн определяха изкупните цени. С отпадането на това ограничение, от ГЕРБ очакват тютюнопроизводителите сами да започнат да си търсят нови пазари, които да им донесат и по- добри цени.

"По този начин се отнема възможността на фирмите, които досега бяха като един картелен монопол и определяха цената на тютюна при неговото изкупуване, да отпадне и по този начин, селскостопанските производители, които произвеждат тютюн да могат на базата или на сдружения, или индивидуално, да предлагат своята продукция и на международния пазар, както и на вътрешния, но на пазарни цени", заяви депутатът от ГЕРБ Иван Петров.

Според управляващите освобождаването на пазара ще постави при равни условия тютюнопроизводителите с другите земеделци.

От бранша обаче са скептични. "Разликата е, че зърно можеш да продадеш навсякъде, а тютюн не можеш да продадеш навсякъде, понеже търговците не са чак толкова много", коментира тютюнопроизводителят Юлиан Чобанов.

Засега лицензираните фирми за изкупуване на тютюн отказват официален коментар по готвените законови промени. Те обаче се опасяват, че пълната либерализация на пазара ще доведе до увеличаване на контрабандата на тютюн.

Тревогата на производителите е, че съвсем скоро тютюнът ще мухляса, а никой все още не го изкупува. Причината е, че фирмите не са склонни да дадат повече пари за тютюн, от това което са похарчили миналата година например, а стопаните търсят по-високи цени, с които да компенсират липсата на национални доплащания.

Прогнозите на управляващите са либерализацията на пазара да стане факт още в началото на следващата година, а очакванията на тютюнопроизводителите, че все пак в проектобюджетът за следващата година ще има пари и за тях.

Източник: бТВ