Интервюто за работа е неизменна част от процеса на наемане на служители. То помага на работодателя да открие много повече неща за човека от другата страна на масата, повече, отколкото присъстват в CV-то. Като например неща, свързани с опита и уменията ви, а също така дали подхождате за бизнес културата и дали целите ви в кариерно отношение отговарят на позицията, за която кандидатствате.

Така задаването на въпроси е ключово, когато работодателят трябва да вземе правилно решение и да се спре на идеалния кандидат. Нека да обърнем внимание на няколко типични въпроси за интервю – какво всъщност търсят с този въпрос работодателите. Всеки кандидатстват би трябвало да е любопитен да научи отговора на този въпрос – за да успее да даде отговора-отличник.

1. „Кажете ми едно от най-големите си постижения на работното си място“

Работодателят се опитва да разбере какво вие преценявате като важно постижение в работата си досега, а също така търси отговор на въпроса – какви умения притежавате. Най-добрият подход е да дадете пример, който директно е свързан с работното място, за което кандидатствате.

2. „Споделете ми за отрязък от време, в който сте били изправени пред огромно предизвикателство на работното си място“

Работодателят иска да провери как се справяте с препятствията по време на работа, как намирате подход за преодоляването им. Ключът към успеха се крие в демонстрацията на това, че сте успели да се справите и сте довели до успешен резултат задачата си.

Вижте още: 4 неща, които да свършите през първата година на новата работа

3. „Коя е вашата най-голяма слабост?“

Работодателят иска да разбере колко честни сте. Начинът, по който отговорите, може да осветли въпроса за това как преодолявате препятствия. Всеки един човек има слабост, дайте на интервюиращия честен отговор, но завършете изреченията си с допълнение как успявате да компенсирате този минус.

4. „Къде се виждате след 5 години?“

Работодателят иска да разберете какви са дългосрочните ви цели и как те се съотнасят спрямо позицията, за която кандидатствате. Отговорът ви трябва да информира, че сте посветени на професията си и сте уверени в положителното развитие на кариерата, което се характеризира с придобиването на повече опит и умения. Не давайте отговор, който посочва, че нямате намерение да останете в компанията.

5. „Опишете ми типа работна атмосфера, който ви удовлетворява“

Работодателят иска да се увери, че можете да паснете на настоящата офис среда. Затова ви задава въпрос, насочен към вашите предпочитания за работния условия. Съветваме ви предварително да проучите какво представлява мястото, където се предвижда да работите. Ако не ви харесва, още тогава можете да определите със сигурност дали ви устройва работата или не. Надали ще променят офиса заради новия служител.

Вижте още: Забранените реплики в първия ви работен ден

6. „Защо искате да работите при нас?“

Работодателят иска да разбере колко сериозен кандидат сте за позицията и дали изпитвате истинско желание да работите в компанията. Ако сте направили задължителното предварително проучване, вие ще разполагате с идея за нещата, за които ви пита работодателят. Вероятно са ви направили впечатление някои характеристики. С отговора си освен това информирате работодателя, че не просто кандидатствате за поредната отворена позиция, а наистина искате да работите в компанията.

7. „Защо напуснахте предишната си работа или защо напускате настоящата си работа?“

Работодателят ще зададе този въпрос, ако иска да разбере вашите дългосрочни цели. Освен това иска да изясни причината, поради която напуснахте/напускате няма да бъде налице и на новото работно място. Ако сте били уволнени, работодателят ще поиска да се изясни причината за това развитие на нещата. Фокусирайте се върху отговор, който говори за желанието ви да обогатите професионалните си умения с нови предизвикателства, които ще обогатят опита ви.

Когато разбере какво искат работодателите, задавайки ви типичните въпроси, ще можете с увереност и лекота да им помогнете да оценят по достойнство кандидатурата ви.