Популярните финансови инфлуенсъри в Австралия, наричани още "финфлуенсъри", може да попаднат в затвора за до 5 г., ако продължават да предоставят финансови съвети на своите последователи без да са лицензирани да правят това.

Това се казва в информационен бюлетин на Австралийската комисия по ценните книжа и инвестиции (ASIC).

Финфлуенсърите използват социалните медии, за да предоставят съвети за всичко - от финансови продукти до бюджетиране, като някои от тях дори обещават значителна доходност по някои конкретни инвестиции. Въпреки това, много от тях не притежават лицензи за предоставяне на финансови услуги.

Това обаче вече не е позволено в Австралия.

"Помислете внимателно за вашето съдържание и дали предлагате нелицензирани финансови услуги, като предоставянето на съвети за финансови продукти," казват от ASIC. "Ако се занимавате с това да предоставяте финансови услуги като бизнес, трябва да притежавате австралийски лиценз за финансови услуги."

От комисията посочват и няколко примера за това какво би представлявало предоставянето на съвет относно финансов продукт.

Забраната на Instagram в Русия обля местни инфлуенсъри в сълзиРиалити звездата Олга Бузова, която има 23.3 милиона последователи в Instagram, пусна близо 7-минутно видео в неделя, в което през сълзи говори за предстоящата загуба на нейната аудитория

Например, изявлението "Ще споделя с вас пет акции, които ще се представят добре в дългосрочен план и които трябва да купите и задържите" вероятно ще се счита за съвет за финансов продукт, тъй като "има намерение да влияе на решението на някого да закупи конкретни финансови продукти," казва от ASIC.

Предлагането на съвети във връзка с бюджетирането обаче няма да бъде считано за такъв тип съвет.

Финфлуенсърите, които не се придържат към насоките на ASIC, са застрашени от до пет години затвор, обявиха от регулатора.

От ASIS вече заведоха съдебно дело срещу финфлуенсъра Таисън Шолц, който има над 22 500 последователите в Instagram. Регулаторният орган е повдигнал обвинения на 36-годишния Шолц за това, че има компания за финансови услуги без лиценз и води обучителни курсове и семинари за търговия с ценни книжа на австралийската борса. Тези курсове са рекламирани в профилите му в Instagram и Twitter.

Очаква се съдебното дело да продължи през май.

В последните години популярността на финфлуенсърите нараства, особено сред по-младите интернет потребители. Според проучване на ASIC от декември една трета от австралийците на възраст между 18 и 21 следват финансов инфлуенсър онлайн. Проучването също така показва, че 64% от младите хора в Австралия са променили икономическото си поведение под влиянието на инфлуенсър.

Финансовият инфлуенсър Ели Уидърс, която поства в своя профил в Instagram @thelady.fire, казва пред Insider, че се е наложило да премахне част от старите си постове, за да спази новите правила.

В свой пост в Instagram от неделя тя казва, че е инвестирала над 21 000 австралийски долара от началото на годината. "Не мога обаче да ви кажа в какво инвестирам," пише Уидърс.