Развиващите се пазари се надигат колебливо от земята, след като сривът през 2018 г. изтри около 5 трлн. долара от пазарната им капитализация след достигнатите върхове през януари 2018 г. Това обаче може да не продължи дълго.

Пвишаващите се лихви в САЩ, по-скъпият долар, търговската война между Пекин и Вашингтон, по-ниските цени на петрола и възходът на популистките лидери в двете най-големи икономики в Латинска Америка могат да окажат своето влияние на пазарите.

“Теорията е много проста: активите на развиващите се пазари вече се сринаха, така че рискът, ако нещата се влошат, е много по-малък, а ако нещата се възстановят, потенциалът е по-голям,” казва независимият анализатор Антъни Питърс пред Bloomberg.

Пазарите обаче “разполагат с потенциала да падат много повече в много по-дълъг период от време, отколкото някой някога е смятал за възможно.”

Фед и доларът

Инвеститорите ще следят отблизо Федералния резерв на САЩ, след като председателят на централната банка на САЩ Джером Пауъл не бе толкова предпазлив в очакванията си за лихвите, колкото те се надяваха, след поредното повишение на лихвените нива на 19 декември.

След това се появи инфрмация, според която президентът на САЩ Доналд Тръмп е обсъждал уволнението на председателя на централната банка, но финансовият министър Стивън Мнучин се намеси и увери финансовите пазари, че Пауъл няма да бъде отстранен от поста си.

В добавка към това Европейската централна банка (ЕЦБ) е на път да сложи край на изкупуванията на активи, които наляха милиарди евро на пазари, като Унгария и Полша. Това може да принуди паричните власти в Източна Европа да прибегнат до увеличения на лихвите, на които отдавна се съпротивляват.

В развиващите се азиатски държави, икономиките, които разчитат сериозно на чуждестранни инвестиции, като Индонезия, ще се сблъскат с предизвикателството да поддържат валутна стабилност и да ограничават отлива на средства.

Търговските войни и Китай

Китайският президент Си Дзинпин остава непреклонен, като е заявил пред някои от най-влиятелните военни и бизнесмени в Китай, че Пекин няма да отстъпи бързо на търговските и инвестиционните изисквания на САЩ.

Евентуална ескалация на напрежението между двете най-големи икономики в света вероятно ще нанесе удар на азиатските активи. Те вече понесоха такъв, като основният китайски борсов индекс записа най-лошата си година от 2008 г., а акциите в Южна Корея и Тайван също поевтиняха рязко.

Щатска търговска делегация се подготвя да пътува за Пекин за преговоори, насрочени за следващата седмица, информира Bloomberg News през декември.

Популисти

Бразилия и Мексико започват 2019 г. с нови президенти популисти, макар и от противоположните страни на политическия спектър. Бразилските акции поскъпнаха до рекордни нива, след като новоизбраният президент Жаир Болсонаро заяви, че възнамерява да продаде десетки държавни компании, след като избра завършилия Чикагския университет Пауло Гедеш за старши икономически съветник.

Въпреки това крайнодесният политик е изправен пред сериозно предизвикателство по отношение на реформирането на щедрата и изчерпана пенсионна система на страната, което ще е от ключово значение за запазването на ръста на пазарите.

В Мексико представителят на левицата Андрес Мануел Лопес Обрадор изправи трейдърите на нокти, след като отмени строителството на летище за 13 млрд. евро. Някои опасения изчезнаха, след като той публикува консервативен фискален план за 2019 г. и след като облигационерите приеха офертата на Мексико да изкупи обратно дълг на стойност 1.8 млрд. долара, използван за финансирането на строителството на летището.

Въпреки това инвеститорите ще следят отблизо дали президентът може да поддържа бюджетен излишък, докато харчи повече за социални програми.

Руските санкции

Дори и след като Министерството на финансите на САЩ обяви, че е готово да вдигне санкциите от една от най-големите руски компании - Русал, инвеститорите ще са предпазливи по отношение на действията на Конгреса.

Ако разследването на специалния прокурор Робърт Мюлер за евентуално вмешателство на Кремъл в президентските избори на САЩ през 2016 г., достигне до изобличаващ край, това може да предизвика нови санкции, в това число ограничения за търговия с руски държавен дълг или банки.

Опасенията около петрола и Саудитска Арабия

Сривът в цената от началото на октомври обезцени брента до под 55 долара за барел, като това бе лоша новина за много от основните развиващите се икономики, и не на последно място за Саудитска Арабия. Страната се нуждае от цени от порядъка на 95 долара за барел, за да балансира бюджета си за 2019 г., според Bloomberg Economics.

Финансовият недостиг, в комбинация с недоволството на Запада по отношение на убийството на журналиста Джамал Кашоги в Истанбул, означават, че решението на MSCI да включи саудитските акции в своя борсов индекс на развиващите се пазари през 2019 г. може да не е достатъчно за привличането на инвестициите, от които кралството отчаяно се нуждае.

Избори

Има много предстоящи избори, които да държат трейдърите под напрежение. Индийците ще гласуват през април и май, а анализатори в Credit Suisse Group AG твърдят, че пазарите не са отчели риска от коалиционно правителство, което може да осуети икономическите реформи на премиера Нарендра Моди.

В Тайланд също ще има гласуване на 24 февруари, след няколко отлагания, откакто управляващата партия пое властта в безкръвен военен преврат през 2014 г., а инвеститоите се притесняват от възможността за социално недоволство.

Редът на Индонезия е на 17 април, като това ще е повторен сблъсък между президента Джоко Уидоди и неговия конкурент Прабово Субианто.

В Аржентина, Маурисио Макри, който е популярен сред чуждестранните инвеститори, ще се яви на избори през октомври. Предвид факта, че икономиката на страната е в рецесия, а инфлацията е 50%, инвеститорите се опасяват, че гласоподавателите може да се насочат към бившия президент Кристина Фернандес де Киршнeр.

Изборите в Юажна Африка мога да се окажат ключов тест за президента Сирил Рамафоза. Ако неговата партия не успее да спечели значително мнозинство, той може да се наложи да забави реформите, които допадат на пазарите, като оказването на подкрепа на задлъжнелите държавни компании.

Това би могло да предизвика понижение на кредитния рейтинг и отлив на милиарди долари, според Citigroup Inc.

Нигерийците ще гласуват в средата на февруари. Техният основен избор е между президента Мухамади Бухари, който изпитва затруднения със слабата икономика на страната, и бившия вицепрезидент Атику Абубакар, за когото се смята, че подкрепя бизнеса, но пък отдавна е преследван от обвинения в корупция, които той отрича.