Всеки млад човек, който се стреми към върха, би трябвало да е обнадежден от факта, че Карли Фиорина започва своята бизнес кариера като обикновена секретарка.

"Прекарвах времето си в посрещане на посетители, вдигане на телефона и набиране на текстове," казва тя. "Бях обаче наистина отдадена на работата, идвах по-рано и си тръгвах по-късно."

65-годишната днес Фиорина е на 21 години, когато през 1976 г. получава първата си работа на пълен работен ден в малка имотна компания в Пало Алто, Калифорния.

От това скромно начало тя достига до първата жена ръководител на компания от Fortune 50 (50-те най-големи компании в САЩ).

Това се случва през 1999 г., когато 44-годишната Фиорина е назначена на най-високия пост в Hewlett-Packard, пише BBC.

Впоследствие от сп. Fortune я определят за най-влиятелната бизнес дама в САЩ в пет поредни години.

Времето й в HP обаче не е считано изцяло като успешно, като тя понася сериозни критики за решението си за сливане с конкурентната Compaq през 2001 г.

През 2005 г. тя подава оставка след разногласия с останалите членове на борда на директорите.

Впоследствие Фиорина влиза в политиката, първо като съветник към кандидат-президентската кампания на покойния вече Джон Маккейн през 2008 г. Маккейн губи изборите от Барак Обама.

Осем години по-късно самата Фиорина се кандидатира за президент от Републиканската партия по време на изборите през 2016 г. Тя напусна надпреварата девет месеца по-късно заради малкия брой хора, гласували за нея.

Доналд Тръмп тогава спечели номинацията на Републиканската партия, а след това и изборите. Тя казва тогава, че е "ужасена" от Тръмп.

Фиорина е родена през 1954 г. в Остин, Тексас, а семейството й се мести много заради работата на баща й. Джоузеф Снийд бил университетски преподавател по право, който след това става заместник-главен прокурор на САЩ. Майка й е художник.

Фиорина завършва Станфордския университет, а след това получава и MBA от Университета на Мериленд.

През 1980 г. тя влиза в технологичния сектор, когато се присъединява към AT&T като стажант. След това издигането й в йерархията на компанията е главозамайващо. До 1990 г. тя става първия вицепрезидент жена на AT&T, а до 1995 г. вече е старши директор на отделената от AT&T Lucent Technologies.

Докато работи в AT&T, тя се запознава с бъдещия си съпруг Франк, а двамата сключват брак през 1985 г.

Успехът на Фиорина в телекома привлича вниманието на HP, която търси ново начало, след като в девет поредни тримесечия отчита по-малка печалба от очакваната. Фиорина е назначена на най-високия пост в компанията през юли 1999 г.

"Когато дойдох в HP, аз нарочно не доведох нови хора в началото," казва тя. "Направих го, за да изпратя ясно послание на организацията, че можем и ще намерим начин да разберем какъв е проблемът и ще го оправим.

Бях назначена от борда на директорите обаче, за да трансформирам компанията. Това са думите, които те използваха."

Шест тактики, които шефовете използват, за да ви манипулиратНе се връзвайте на тях

Под ръководството на Фиорина разходите на компанията са ограничени, а в крайна сметка са закрити 30 000 работни места от общо 145-те хиляди за HP и Compaq. Заплатите на други 80 000 служители са намалени в компания, която в пика си се оценяваше на 87 млрд. долара.

"Разбира се, невероятно трудно е да се налага да уволняваш хора," казва тя. "При тези много трудни обстоятелства най-доброто, което можех да направя, е да обясня напълно защо.

Защо се налага да уволняваме хора? Защото ако не го направим, ще фалираме, като много други компании."

Когато сливането между HP и Compaq е финализирано през 2002 г., то става най-голямото дотогава в технологичния сектор и създава най-голямата компания за персонални компютри в света.

Въпросът дали сливането е било успешно обаче е все още спорен. Технологичният уебсайт ZDNet обяви през 2016 г. сливането на HP и Compaq за "най-лошото в историята".

От Huffington Post пък го нарекоха "сливането, което сработи ".

Сигурното обаче е, че бордът на директорите на HP не беше доволен от печалбите и цената на акциите на новата компания и Фиорина беше помолена да напусне през 2005 г. Обезщетението, което получава, е на стойност 21 млн. долара.

"Ние, всъщност, възстановихме една страхотна компания," казва тя. "Бордът на директорите обаче не функционираше добре. Нито когато дойдох, нито когато си тръгнах."

След HP от 2006 г. Фиорина се впуска в политиката в продължение на десетилетие. След като работи за Джон Маккейн през 2010 г., тя се кандидатира за място в Сената, но губи изборите.

След това Фиорина работи за лобистката организация Американски консервативен съюз, преди да се кандидатира за президент от Републиканската партия през 2016 г.

Поглеждайки назад към кампанията, Фиорина определя „самия процес като безумен“ и отказва да коментира времето на Доналд Тръмп в Белия дом.

В света на политиката и бизнеса е трудно, но най-голямата битка на Фиорина идва през 2009 г., когато е диагностицирана с рак на гърдата, а впоследствие се подлага на двойна мастектомия.

Тя казва, че научава важен урок. "Надявам се никога повече да не се боря с рак, но това беше важна част моето пътуване и затова съм благодарна.

В последните години Фиорина, която живее със съпруга си във Вашингтон, посещава по-голямата част от времето си на благотворителна дейност.

Поглеждайки назад към старта на нейната кариера и дните й на секретарка, тя казва: "Бях решила, че ще съм най-добрата секретарка, която може да има. Нямах идея до какво ще ме доведе това."