За първи път жена е най-добре платеният шеф на компания от S&P500
Лиза Су от AMD е най-високо платеният главен изпълнителен директор на компания от индекса S&P 500 през миналата година.
Тя е първата жена, която оглавява ежегодната класация, изготвяна от Associated Press и Equilar, откакто тя започва през 2011 г.
Су е заработила общо 58.5 млн. долара през 2019 г., или с близо 13 млн. долара повече след втория най-високо платен Дейвид Заслав, който е главевен изпълнителен директор на Discovery Inc. Той е получил общо 45.8 млн. долара.
Тъй като проучването разглежда паричното възнаграждение за 2019 г., резултатите не отразяват ефекта от пандемията от коронавирус, която накара много ръководители да се откажат от част или от цялото си заплащане.
Заплащането на Су нараства рязко, в сравнение с предходната година, когато тя е заработила 13.4 млн. долара.
Това се дължи основно на получените от нея акции на компанията. През 2019 г. тя е получила базова заплата от 1 млн. долара, както и бонус в размер на 1.2 млн. долара, пише CNN Money.
След като оглави AMD през 2014 г., Су взе една компания на ръба на финансовата разруха и я превърна в една от най-добре представящите се в S&P 500, както и в значим конкурент на Intel.
Само през 2019 г. акциите на AMD поскъпват със 156%.
Смелите решения на Су помагат за подобряването на състоянието на компанията.
Тя е една от малкото жени начело на големи технологични компании и е една от 20-те жени, които попадат в класацията на Equilar, в която са включени общо 329 ръководители.
В първи 20 също така попадат Мерили Хюсън от Lockheed Martin, Мери Бара от General Motors и бившият главен изпълнителен директор на IBM Джини Ромети, която напусна поста през април.
Според проучването средното заплащане на жените ръководители на компании е 13.9 млн. долара, в сравнение с 12.3 млн. долара при мъжете, въпреки че в класацията има много по-малко жени, отколкото мъже.
В по-общ план резултатите от проучването сочат, че средното заплащане на всички ръководители достига 12.3 млн. долара, или с 4.1% повече, в сравнение с 2018 г., въпреки че темпът на растеж се забавя, в сравнение с предходните две години.