Наближаващите празнични дни могат да бъдат най-прекрасното време от годината, но то поставя пред предпримачите от всички сфери известни предизвикателства. Да, има и рискове. Че къде липсва рискът?

Хубавото е, че някои рискове могат да бъдат преодолени чрез планиране.

Предлагаме ви списък с 13 неща, които минимизират рисковете покрай празниците през декември. Резултатите ще си проличат през януари 2016 г.

1. Не елиминирайте Коледа

Не си позволявайте да елиминирате Коледа от празничния сезон. Това е ден, който си заслужава да бъде честван. Коледното дърво е прекрасен символ в този смисъл.

2. Включете другите празници

Не се ограничавайте с празниците. Можете да отпразнувате и Ханука.

3. Кой празник забравихте да отбележите?

Не знаете какво не знаете. Затова – питайте! Попитайте служителите или колегите си кой празник пропускате, а те биха искали да могат да отпразнуват.

Включете и съответна декорация. С питане можете да разберете, че на 8 декември се чества важен ден за будистите.

4. А какво да правите с онези хора, които не празнуват?

Някои служители и колеги не обичат празниците или пък празнуват по различно време.

Това не означава, че трябва да отмените празненствата. По-скоро е намек, че трябва да обърнете внимание на хората, които не се чувстват част от празничните чествания.

5. Как да озаглавите партито?

„Празнично парти” е най-масовото определение. Направете честванията истински забележими чрез декорации и добре подбрана музика. Чествайте всеки празник по различен начин.

Обмислете дори озаглавяването им. Отбележете факта, че някаква празнична практика може да не бъде приятна на част от служителите. Например, характерна песен или друго...

6. Да сервирате ли алкохол?

Никога не ограничавайте достъпа до алкохол. Не изисквай такса от служителите, която после да насочите за благотворителност. По този начин оказвате някакъв вид натиск, който още повече при празничен сезон е нежелан.

За да регулирате по някакъв начин количеството на алкохола, тъй като винаги ще се намерят хора с добра глътка, измислете нещо като ваучери.

7. А какво ще правите с поведението?

Празничните дни могат да внесат известен хаос в отношенията. Затова не пропускайте да споменете, че офисният протокол още е в сила. И има наблюдатели, дори можете да ги посочите по име.

8. А афтър парти?

Няма нищо добро, което да се свързва с афтър партита. Категорично заявете, че не спонсорирате никакви прояви след празничното парти и нямате намерение да участвате.

9. Подаръци?

Можете да посочите какви са необходящите подаръци.

Стойте далеч от дарове със сексуални намеци, например. Една подсказка: ако подаръкът, на който сте хвърлили око, ще се хареса на интимния ви партньор, не го подарявайте на шефа си.

10. Честитките?

Най-популярното нещо, което можете да кажете, е „Весели празници!”. Ако знаете, че служителят или колегата ви е християнин, кажете „Весела Коледа!”.

11. Какво мислите за благотворителността?

Когато се зададат празници, често се заговаря по-открито за благотворителност. Ако искате да направите нещо в тази посока, изберете тема и сфера, която ще скрепи връзката между членовете на екипа ви.

12. Внимавайте с работните часове

Много шефове решават, че е напълно нормално партито в офиса да се състои след работно време. Това донякъде не е приятно и естествено, тъй като вече става дума за едва ли не задължително присъствие в офиса във време, за което шефът не плаща.

В случай че партито е извън работно време, не можете да задължавате персонала да присъства.

13. Позволете на себе си и на служителите си да почиват

Често мениджърите и служителите работят извънредно – половин час след работното време днес и утре или пък по време на отпуската. Коледните и новогодишните празници са повод да скъсите малко работното време и да компенсирате напрежението и стреса, които през годината служителите ви изпитват.