Трима от най-надеждните стратези на Уолстрийт споделят своите възгледи за финансовите пазари. Ето какво казват те пред финансовото издание Business Insider:

Чалз Брандес, Brandes Investment Partners

Чарлз Брандес е основател и изпълнителен директор на Brandes Investment Partners. Той е автор на финансовата книга „Инвестиране в стойност днес“.

„Всеки на Уолстрийт е толкова умен, че брилянтно засенчва останалите. И всичко, което специалистите знаят, вече е заложено в нивата на акциите до голяма степен. Това, което се случва с цените на акциите, на практика е отражение на това, което участниците на Уолстрийт не знаят“, смята Брандес.

По отношение на пазарите, според специалиста, акциите в Европа ще се представят по-добре от тези в САЩ и Канада.

Развиващите се европейски пазари в момента са с едни от най-ниските си финансови оценки, съпоставени с щатските акции. Напълно е възможно да очакваме връщане към средните стойности през следващите до три години, смята още Брандес.

Активното управление най-вероятно ще се върне отново на мода през следващите пет години. През последните 12 години пасивно инвестираните средства на развиващите се пазари (в индексни фондове) се повишиха от 11% през 2002 до 50% към днешна дата. Този тренд обаче скоро ще се промени, според стратега.

Акциите ще бият облигациите „с най-голям маржин в историята“ през следващите 30 години. Към момента щатските активи са напълно оценени, смята Брандес. Световните акции са мястото, към което инвеститорите трябва да погледнат в следващите три десетилетия.

„Какво ще се случи в бъдеще не знаем. Ако базираш решенията си на база стойност обаче, ще разбереш“, завършва Брандес.

Ръс Коестерич от BlackRock

Ръс Коестерич е автор на книгите „Стратегът на индексни фондове“ и „Залогът за десет трилиона долара“.

Инвеститорите трябва да свикват с по-бавния номинален ръст, смята анализаторът. Ръстът при повечето развити пазари ще бъде изключително слаб в следващото десетилетие заради демографските фактори и повишената цена за дълговите нива, както и продължаващия тренд на ниска инфлация.

Дългосрочните лихви в САЩ ще скочат в следващата година и волатилността ще се повиши. Инвеститорите трябва да очакват по-нататъшни сътресения на финансовите пазари. „Гладкото движение на щатските индекси приключи“, заключава Коестерич.

Кристиян Щрак, главен мениджър PIMCO

Щрак е главен мениджър в най-големия облигационен фонд PIMCO. Според него няма да станем свидетели на пазарна корекция скоро.

Нивата на финансов ливъридж, наблюдавани през 2008 година, не са актуални към днешна дата, до голяма степен вследствие на по-добрата регулация на пазарите, според специалиста.

Фед няма да прибегне до прекалено рязко повишение на лихвите, а опасенията от забавяне на китайската икономика и геополитическата несигурност ще са фактори с ограничено въздействия, допълва още той.

Кредитните спредове ще се запазят относително постоянни през следващата година, прогнозира още Щрак.