Уорън Бъфет е човекът, в чийто съвети е добре да се вслушваме. Поне историята сочи, че тези, които са го правили през последните десетилетия, рядко са бъркали. Ето шест от най-добрите съвета на гениалния инвеститор, към които да се придържате през следващата година:

Вижте още: Преди 31 години Бъфет разкри тайната на инвестирането

1. „Никога не губи пари“

„Правило номер едно – никога не губи пари. Правило номер две – никога не забравяй правило номер едно“.

Към това правило е добре да се придържате винаги. И макар то да е очевидно (предвид на факта, че никой не иска да губи пари), заложеният смисъл е да избягвате рисковете винаги, когато можете.

Другото нещо, което трябва да правите, е да не предприемате прекомерни рискове, които няма да бъдат достатъчно добре възнаградени.

Бъфет казва още: „Никога не рискувайте нещо, само защото искате нещо друго, дори и шансовете да ви се струват 1000 към едно във ваша полза“.

2. „Търсете висока стойност на ниска цена“

Какъв по-добър съвет от този за следващата година в момент, когато щатските индекси са близо до рекордни стойности, а волатилността на фондовите пазари е възможно да се увеличи значително.

Перефразиран този съвет звучи така - „не купувайте нещо скъпо само заради идеята, че може да поскъпне още“. Този начин на мислене може да ви нареди сред тези, купили акции в един от най-неблагоприятните моменти за пазара.

Не забравяйте, че пазарите са циклични и не вървят само нагоре.

„Цената е това, което плащате, стойността е това, което получавате“, е друг известен цитат на Бъфет, казан в тази насока.

3. „Подобрете финансовите си навици“.

„Поведението на хората в повечето случаи е въпрос на навик“, коментира Бъфет пред студенти. „Казват, че веригите на навика са твърде леки, за да бъдат усетени, докато не станат твърде тежки, за да бъдат премахнати“, допълва още гениалният инвеститор.

Всички имаме нездравословни финансови навици, които можем да променим. Въпрос на воля е всеки да ги идентифицира за себе си и да започне да ги изкоренява.

4. Винаги имайте под ръка разполагаеми средства

Естествено, няма как да държите 20 милиарда в кеш, който да ви е под ръка, когато излязат неустоими инвестиционни алтернативи.

Смисълът на съвета е насочен към това да имате заделени средства за спешни нужди или при разкриване на нови изключителни инвестиционни възможности.

5. Инвестирайте в себе си

Бъфет неведнъж е казвал, че трябва да инвестирате в себе си възможно най-много. „Всичко, което насочвате към това да подобрявате възможностите си и да развивате таланта си, ще се отплати многократно в бъдеще“.

6. Поставяйте си дългосрочни цели

Основна грешка на повечето инвеститори е да се опитват да хванат всяка вълна от повишаващи се цени, в търсене на висока възвръщаемост в краткосрочен план.

„Този начин на мислене почти винаги води до неприятности“, съветва Бъфет. Вместо това, според него, е много по-добре да се инвестира с хоризонт от няколко десетилетия.

Вместо да се фокусирате върху бързи печалби, е по-добре да насочите вниманието си към повишение на спестяванията си за дълъг период от време.