Как да диверсифицирате портфейла си с 6 индексни фонда?
Не е необходимо да сте финансов експерт, за да търгувате на фондовите пазари. Формулата за успешно инвестиране може да е изключително проста.
Тя е представяна неведнъж и два пъти от известни инвеститори като Уорън Бъфет и Джак Богъл и се състои в това – не се опитвайте да биете пазара, а се насочете изцяло към евтини борсово търгувани широкодиверсифицирани индексни фондове.
Защо индексни фондове (пасивни фондове), а не активно управлявани? Защото цифрите не лъжат.
С течение на времето приблизително две трети от активно управляваните фондове не успяват да бият по доходност бенчмарка, с който се съпоставят. До голяма степен причина за това са и високите такси и комисиони, събирани от тях - при това за зле свършена работа.
За да се приеме за добър един активно управляван фонд, разликата между доходността и таксите за управление, които събира, трябва да е поне равна на доходността на бенчмарка, с който фондът се сравнява.
В светлината на гореспоменатото, специалистите от изданието Kiplinger препоръчват шест индексни фонда, в които да инвестирате, следвайки съвета на Бъфет - да държите вечно. Ето и как да разпределите активите си в тях:
Индексът Vanguard S&P 500 ETF заслужава 40% от средствата на инвеститорите. Това е фонд с разходна норма между 0.05 и 0.07%, който копира представянето на широкия индекс и предоставя на инвеститорите широка диверсификация.
Широкият индекс представлява около 70% от общата капитализация на щатския пазар. Тъй като индексът е претеглен на база пазарна капитализация, най-големият компонент в него е Apple, който заема 4% от показателя.
Нещо повече – Бъфет стига дори по-далеч, като препоръчва на инвеститорите да държат в подобен фонд, базиран на индекса S&P 500, всичките си инвестиции.
За последните пет години само 15% от големите активно управлявани фондове са успели да бият по доходност широкия щатски индекс. За последните петнадесет години, включващи два мечи пазара, над 60% от големите активни фондове не са успели да бият пазара.
За да диверсифицирате по пазари, може да използвате два индексни фонда - Vanguard FTSE Developed Market ETF и Schwab International Equity ETF с разходна норма до 0.1% и инвестиращи на развитите пазари. Един от двата фонда заслужава 15% от средствата ви, според финансовото издание. За последните пет години двата фонда са донесли средна годишна възвръщаемост от 4.1 и 3.4%, съответно.
Десет процента от инвестициите си можете да насочате към развиващите се пазари посредством фондове като Vanguard FTSE Emerging Markets ETF или iShares Core MSCI Emerging Markets Index (IEMG). Те предоставят достъп до силно волатилни, но перспективни пазари с ниска разходна норма до 0.2%.
Последните пет години определено не са най-добрите за развиващите се пазари – със средна годишна загуба от 3.5% за двата фонда. Това, разбира се, не означава, че няма да се представят добре в бъдеще.
Добре е инвеститорите да имат експозиция към средноголеми щатски компании. Това могат да направят посредством фондове като Vanguard Mid Cap ETF и iShares Core S&P Mid Cap, в които да насочат 5% от инвестициите си.
Те разполагат с потенциал за по-висока от пазарната доходност. Други 5% могат да се насочат към малките щатски компании чрез фондове като Vanguard S&P Small-Cap 600 ETF или iShares Core S&P Small-Cap ETF (IJR).
Двадесет и пет процента от средствата могат да бъдат насочени към фонд, инвестиращ във висококачествени дългови ценни книжа, като например Vanguard Intermediate-Term Corporate Bond. Този род фондове страдат при повишение на лихвите.
Например повишение на лихвите от 1% води средно до загуба за инвеститорите от 6.5%. Той обаче е добър като хеджиращ инструмент срещу една по-дълбога корекция на световните фондови пазари. Средната му разходна норма е 0.12%, а средната годишна възвръщаемост е 3.5%.