Най-богатият човек в света - Бил Гейтс, е приятел с Уорън Бъфет от повече от 20 години. Бил Гейтс е научил много от Уорън Бъфет за този период, а наскоро той разкри част от нещата, които е разбрал през годините:

1. Инвестирането не е само цифри

Преди Бил Гейтс да се срещне с Бъфет, той не се интересувал чак толкова много какво точно прави Бъфет. Гейтс споделя, че мислел, че Бъфет "просто използва различни неща, свързани с пазара като обем или как цената се е променяла с времето, за да взема своите инвестиционни решения."

Гейтс не осъзнавал, че Бъфет има цяла рамка за това как мисли за бизнеса и инвестициите, пише Motley Fool.

Когато се срещат през 1991 г., Бъфет засипал Гейтс с въпроси за конкурентните предимства на Microsoft и защо IBM не са могли да направят това, което Microsoft са направили. Гейтс научава, че Бъфет се отнася към акциите като че ли притежава цялата компания, а не просто парче хартия.

Гейтс също така научил, че Бъфет основно инвестира в компании, които имат трайни конкурентни предимства и в компании, чиито бизнес може да разбере. Бъфет постоянно разширява знанията си или това, което нарича кръг на компетенция, и вярва, че да знаеш границите на своя кръг на компетенция е едно от най-важните умения за всеки инвеститор.

Забележителното е, че когато се срещат през 1991 г., Бъфет все още не притежавал компютър.

Старовремските начини на действие на Бъфет и известният му цитат, че не инвестира в технологични компании, защото не ги разбира, често са тълкувани погрешно.

Бъфет разбирал какво точно прави Microsoft, но не можел да прогнозира как ще се развият конкурентните сили в дългосрочен период и как ще се справи Microsoft.

Както казва самият Бъфет: "От ключово значение при инвестирането е не да оценяваш до каква степен една индустрия ще повлияе на обществото, а да определиш конкурентното предимство на дадена компания и най-вече трайността на това предимство. Продуктите и услугите, които имат голямо и трайно конкурентно предимство, са тези, които носят възвръщаемост на инвеститорите."

Бъфет не разбирал конкурентната динамика на технологичната индустрия тогава, но продължавал да се учи. Оттогава той е добавил една голяма технологична компания към порфейла си. Един от четирите му най-големи дяла в момента е в IBM.

Вижте още: Бъфет и Гейтс не искали да се запознават. Как стават приятели?

2. Бъди прозрачен и казвай това, което мислиш

Второто нещо, което Гейтс научава от Бъфет, е, че човек трябва да изрича на глас това, в което вярва. Гейтс отбелязва, че писмата на Бъфет до акционерите и интервютата му са толкова популярни, защото човек може да научи много от тях.

Те също така са популярни, защото Бъфет "не се страхува да заема позиции, както твърдението му, че трябва да се вдигне данъкът за богатите, които са в разрез с личния му интерес." За акционерите и служителите това означава да се придържаш към инвестициите си, независимо дали това са компанията, за която работиш или акциите, които притежаваш, и да имаш позиция, когато компаниите правят нещо, което не ти харесва.

Инвеститорите активисти и обикновените акционери често получават предложения в отчетите на компаниите, така че да могат да гласуват по тях. По данни на Broadridge Financial през 2014 г. плановете за заплащане на шефовете на 123 компании в САЩ не са били одобрени от акционерите.

Някои инвеститори отиват още по-далеч и инвестират само в компании, които според тях правят добро за всички акционери.

3. Времето е по-ценен ресурс от парите

Както казва Гейтс: "Независимо колко пари имаш, не можеш да си купиш повече време. В денонощието на всеки има само 24 часа. Уорън усеща това много добре." Въпреки че много хора искат да се срещнат с него, Бъфет прекарва по-голяма част от деня си сам и силно концентриран върху нещата, които са от значение за него и за неговите инвестиции.

Той не си позволява да се разконцентрира от срещи или други неща, които отнемат време, но почти не носят стойност. За инвеститорите идеята на Бъфет за кръг на компетенция също е приложим тук. Бъфет не губи време в опити да открива инвестиции в компании или технологии, които не може да разбере.

Въпреки че Бъфет постоянно се учи, той инвестира само в компании, за които разбира как конкурентните предимства ще ги предпазят във времето. В противен случай Бъфет слага идеята в купчината с "прекалено трудно" и преминава нататък.

Както самият Бъфет казва: "Разликата между успелите хора и наистина успелите хора е, че наистина успелите хора казват не на почти всичко." Като инвеститор Бъфет прекарва по-голяма част от времето си в четене на финансови отчети, търговски публикации и да учи нови неща всеки ден.

Тази интензивна концентрация винаги е била запазена марка на Бил Гейтс в Microsoft, а сега продължава да бъде и в неговата фондация.

Инвестиционният партньор на Бъфет - Чарли Мънгър, казва, че тайната на успеха на Бъфет е, че той постоянно се учи и усъвършенства. Бил Гейтс очевидно продължава да се учи и усъвършенства също толкова добре.