10 необичайни вида акули, които не подозирате, че съществуват
Акулите са едни от най-очарователните и неразбрани животни на планетата.
Често набеждавани за убийци, акулите, всъщност, са спокойни създания, които не държат да си общуват с човешкия род.
В океаните и моретата на Земята има повече от 1 000 различни вида акули - от мъничката акула-джудже до гигантската китова акула.
Екипът на World Atlas представя десет необичайни вида акули, за които не предполагате, че съществуват. Всеки от тях е уникален заради отличителния си външен вид или необичайно поведение.
Леопардова акула
Макар и да не е толкова рядка, колкото някои други в този списък, леопардовата акула все пак е по-малко известен вид, главно заради много ограниченото си местообитание - от крайбрежието на Орегон до Калифорнийския залив. През по-топлите месеци тя може да бъде открита в по-плитки заливи, особено по време на размножителния сезон.
Леопардовите акули са наречени така заради тъмните седловидни петна по гърба и перките, които приличат на окраската на леопард. Те достигат дължина от 1 до 2 метра и живеят на групи.
Акула пижама
Този конкретен вид акула може да ви звучи измислен, но наистина е уникален, познат и с научното си наименование Poroderma afriocanum. Тези акули се характеризират с ивици, минаващи по дължината на тялото им от главата до опашката. Вероятно заради това са наречени пижама.
Те също така имат две гръбни перки, разположени по-назад на тялото им, отколкото при повечето акули. Достигат дължина от 60 до 90 сантиметра. Основното им местообитание е югоизточният Атлантически и западния Индийски океан, като се смята, че са ендемични за южноафриканското крайбрежие.
Акула баскинг, или грееща се на слънце акула
Това е втората по големина риба в океана - след китовата акула. Може да достигне огромен размер - с дължина до 15 метра и тегло около 4.5 тона. Тя получава името си заради навика си да се носи бавно по повърхността на океана през топлите летни месеци, сякаш се топли на светлината на слънцето.
Подобно на братовчедите си китовите акули, те се хранят, като филтрират огромни количества вода, консумирайки планктон и малки морски обитатели.
Петнист вобегонг
Петнистите акули от вида вобегонг разполагат с жълто-зелени и кафяви петна, които имитират камуфлаж. Това оцветяване им помага да се слеят с рифовете, сред които живеят и ловуват. Те имат две гръбни перки, къси опашни перки и особено широки гръдни и тазови перки.
Местообитанието им се простира главно в източния Индийски океан по крайбрежието на Южна Австралия. Вобегонг се характеризират със сплескана форма и плоска глава, наподобяващи сом в много отношения.
Верижна котешка акула
Това е биофлуоресцентна акула, което означава, че използва естествена луминесценция, за да привлече други животни. Тя е светло сива на цвят, като повечето акули, но има тъмно сивкаво-черен модел по тялото, който прилича на верига.
Той й помага да се скрие, когато си почива на дъното на океана сред отломки и скали, като "веригата" имитира отразената през водата светлина. Обитава западната част на Централния Атлантически океан и северозападната част на Атлантическия океан, като може дза достигне около 60 см дължина.
Акула зебра
Акулите зебри са малко объркващи, тъй като техните краски се променят с възрастта. Когато са млади, акулите зебра имат тъмнокафяви и жълти ивици, като се смята, че именно те са дали името на вида. След като достигнат зрялост обаче, техните ивици избледняват и акулите имат жълто-кафява кожа с тъмни кръгли петна, подобни на гепард или леопард.
Този модел понякога води до неправилното идентифициране на акулата и определянето й за леопардова. Средно те достигат дължина до около два метра, като живеят сред коралови рифове и континенталния шелф в западната част на Тихия океан, Източна Африка до Япония и Нова Каледония.
Акула трион
Тя е кръстена на своята дълга муцуна, подобна на трион. Тя я използва, за да удря и разрязва плячката си. Има девет различни вида акули триони, но всички се характеризират с подобна муцуна. те често могат да бъдат объркани с много подобно изглеждащо същество - риба трион, която обаче е от род скатове.
Тигрова акула
Тигровите акули носят това име по две причини. В ранн възраст те наистина приличат на тигри, тъй като имат тъмни ивици по тялото. Тези ивици избледняват, когато акулата остарее. Те са кръстени на големите котки и по друга прилика - защото са свирепи ловци.
Въпреки че акулите обикновено не атакуват човек без причина, тигровите акули са отговорни за втория по големина брой атаки върху хора, след големите бели акули. Тигровата акула може да нарасне до четири дължина и да тежи над 600 кг. Тя се наслаждава на всякаква по вид плячка - друга причина, поради която се счита за толкова смъртоносна. Като цяло обаче избягва хората, ловувайки предимно морски животни.
Акула еполет
Еполетните акули са малки и тънки, с дължина около един метър и са уникален вид по няколко причини. Първо, името им идва от наличието на голямо бяло-черно петно зад гърдите им, което прилича на военен пагон. То им помага да се сливат с морското дъно. Големите петна, освен това, приличат на очи, като целта е да плашат хищниците.
Акулите еполет също така са едни от малкото акули, които могат да „ходят“. Разбира се, те не вървят по начина, по който биха стъпили същества с крака, но са в състояние да използват своите изключително силни гръдни перки, за да се изтласкат от скалите и коралите, докато ловуват за храна. Така изглежда, че акулите се разхождат по рифовете и океанските дъна с перките си.
Синя акула
Сините акули живеят в открити води и са много мигриращи. Те могат да бъдат намерени в почти всички части на океана. Обитават както умерения, така и тропическия пояс, като нарастват до около три метра дължина. Имат дълга и тънка форма, с дълги гръдни перки.
Името на тези акули идва от тъмносиния им цвят, който се вписва добре, докато плуват през откритите води. Коремът им е много светъл, почти бял, за да се слее по същия начин, когато се гледа отдолу. Формата им им помага да се движат много бързо през водата, когато е необходимо, като са опасни ловци. Обикновено се хранят с по-малка плячка, като дребна риба и калмари.