10 причини да посетите Пловдив - според CNN
Българският град Пловдив остава сравнително неизвестен за повечето туристи, но започва да се появява на все повече балкански маршрути и то с основание.
Градът е разположен между две големи планински вериги на важен маршрут между Западна Европа и Константинопол (Истанбул) до Мала Азия. Вторият по големина град в България векове наред е бил в ръцена на траките, гърците, римляните, византийците и османците.
Останки от тези кралства и империи са оцелели и до днес и различните ръководители на града са оставили своята следа не само върху архитектурата, но и върху артистичния и културен живот.
Пловдив ще бъде Европейска столица на културата през 2019 г., така че остава малко време да го опознаете, преди да стане известен, както заслужава, отбелязва Мат Хейс от CNN.
1. Пловдив е един от най-старите градове в Европа
Пловдив е смятан за най-стария трайно населяван град в Европа. Макар че е трудно да се обобщи 6000-годишна видима история, една от явните забележителности е огромният, частично разкрит римски стадион под главната улица.
На няколко метра разстояние се намира 600-годишната Джумая джамия, която все още се използва от турските семейства, останали след разпадането на Османската империя.
Старият град на Пловдив с виещите се калдъръмени улици и елегантни ренасансови градски къщи е прекрасно място за вечерна разходка. На височините над Стария град се намират руините от крепостта Небет Тепе.
Тракийски племена първи се установяват на мястото и крепостта, която построяват, е укрепена допълнително от македонците и след това от римляните.
Когато османците изместили границите на империята си отвъд Пловдив, те частично разрушили крепостта, така че да не може да се използва от българските въстаници. Въпреки това запазените руини са магични, особено през нощта.
Куюмджиевата къща, в която се намира интересен етнографски музей, е ярък пример за възрожденската архитектура в Пловдив.
2. Храната и виното са невероятни
Българите с право се гордеят със старата си традиция за производство на вино, а българската кухня, с турското, гръцко и славянско влияние, е съвършена добавка към бутилката местен мавруд.
На всеки ъгъл малки пекарни продават вкусни баници със сирене, в идеалния случай комбинирани с боза. Тараторът – студена супа с кисело мляко, чесън и копър, е идеална опция в горещите летни дни, както и традиционната шопска салата – освежаващо ястие от домати, краставици, лук, магданоз и натрошено отгоре сирене, пише Мат Хейс.
И допълва, че това е само малка част от нещата, които Пловдив може да предложи.
Ресторант „Паваж“ е изключително популярен сред местните хора и предлага не толкова традиционни регионални специалитети, както и удивителна селекция от ракия, смятана за българското национално питие, отбелязва авторът.
3. Айлякът е сериозна работа тук
Айляк е непреводима българска дума, използвана за описване на определено желано състояние на ума, пише Мат Хейс. И обяснява, че да си айляк означава да си изключително спокоен, невъзмутим спрямо външен натиск и отворен към удоволствията на съществуването.
За пловдивчани айляк не е просто преходно настроение, а начин на живот. Например, не е необичайно сутрешната кафе пауза във вторник да прерасне в напоен с вино обяд, който изяжда остатъка от следобеда.
Ако му напомнят, че е работен ден, истинският пловдивчанин отговаря просто със свиване на рамене и лукава усмивка: „Чувствам се айляк днес“. Работата е смятана за средство за живот, а не добродетел сама по себе си и местните смятат, че трябва да се наслаждават на живота възможно най-много.
Това се усеща и в атмосферата на града и може би затова толкова много посетители се чувстват по-спокойни от обикновено, докато се разхождат по улиците му, отбелязва кореспондентът на CNN.
Той препоръчва кафене „Да за теб“ като едно от най-добрите и най-айляшки кафенета в града, предлагащо отлични български вина.
4. Българите са известни с гостоприемството си
В България хората се наслаждават на ястията в компания и повечето българи се възползват от възможността да запознаят чуждестранните си приятели с удоволствията от домашна баница или ракия от селото на баба им и дядо им, пише Мат Хейс, който вероятно разказва собствения си опит.
Ако имат късмет, посетителите могат да бъдат поканени на домашна вечеря с пет ястия, пътуване с каравана до Родопите или сватба, която неизменно прераства в бурни, напоени с алкохол танци.
Авторът на CNN съветва читателите, на които се отдава възможност да посетят къща за вечеря в Пловдив, да носят цветя, шоколад или бутилка вино в знак на любезност.
5. В Античния театър се организират първокласни представления
Античният театър в Пловдив е построен около 90 г. сл. Хр., когато градът е важен граничен римски град, наречен Филипополис.
До 70-те години на миналия век никой не знае, че цял римски театър спи под един от хълмовете на Пловдив, но след като той е открит при свлачище, е върнат от експерти към старото му великолепие.
Античният театър се използва редовно за оперни спектакли, театрелни постановки и дори рок концерти. Цените на билетите обикновено са доста разумни и е удивително, като си помислите, че мраморните седалки са били използвани за първи път преди близо 2000 години, отбелязва Мат Хейс.
Той припомня, че всяка година през юни и юли се в Античния театър се провежда фестивалът „Опера на открито“, включващ представления на известни опери и балети в изпълнение на звезди от цял свят.
6. Удивителните Родопи са на една крачка разстояние
Макар че Стара планина примамва над северния хоризонт, Родопите на юг са по-близо и несъмнено са дори по-красиви. Можете да стигнете до подножието на планината само за 15 минути с кола и тя предлага безкрайни възможности за ходене, колоездене и разходка в родопските села.
Само на 24 км от Пловдив се намира Асеновата крепост, внушителна средновековна структура, която последователно е била окупирана и разширявана през годините от византийците, кръстоносците и в крайна сметка в настоящата си форма – от българския цар Иван Асен II през 1231 г., припомня кореспондентът на CNN.
Той съветва читателите да посетят Орлово око, близо до известната Ягодинска пещера, ако искат да си осигурят фантастична и лесно достъпна гледка към планината.
7. Пловдив има бохемски квартал, наречен „Капана“
Някога „Капана“ е бил търговски център за местните занаятчии и улиците му все още носят имена като „Железарска“ и „Кожухарска“. В последните години правителството насърчаваше собствениците да ремонтират рушащите се сгради и днес кварталът е лабиринт от хипстърски кафенета, цветарски магазини и джаз барове.
Ако искате първокласно капучино, крафт бира или хляб, не е нужно да ходите по-далеч от Капана, където много от градските музиканти и артисти се събират вечерта, като се смесват със студенти и младежи.
За няколко уикенда през лятото и есента улиците оживяват с Капана Фест, обединяващ всичко, което „Капана“ може да предложи.
8. Местата за наблюдение на залеза са безкрайни
Пиенето на обществени места е напълно приемливо в Пловдив и много местни жители обичат да завършват деня си с бира на някой от многобройните хълмове в града.
Може би най-популярното място е Небет Тепе с руините от крепостта си, но може би най-доброто място да наблюдавате залеза е в подножието на Альоша, колосална статуя на съветски войник, издигната пред 50-те години на миналия век върху хълм с панорамни гледки към града, пише Мат Хейс.
Той съветва читателите да посетят и османската часовникова кула Сахет Тепе, която не е толкова пренаселена и също предлага добри възможности за наблюдаване на залеза.
9. В града се намира най-дългата пешеходна улица в Европа
Шумът от колите е самият противовес на айляка, може би заради това в Пловдив се намира най-дългата пешеходна зона в Европа, отбелязва авторът.
Тя е дълга 1750 метра и се простира от бреговете на река Марица до голям площад срещу Пощенската служба, останала от времето на комунизма.
На площада често се организират хора – традиционен български танц, в който могат да се включат до 50 души, разказва Хейс. Пешеходната улица е сърцето на града и в горещите дни тя е пълна с купувачи, хора със сладолед в ръка и музиканти, свирещи на акордеон или тамбура.
Мат Хейс пише, че най-доброто джелато в Пловдив може да се намери в „Джелатерия Афредо“ на главната улица.
10. Нощният живот отговаря на всички вкусове седем дни в седмицата
Пловдив има отлично разнообразие от барове и нощни заведения, като „Котка и мишка“ - бутиков бар, който продава над 100 вида крафт бира. Нощният живот изобщо не се свежда само до уикендите. Местни барове, като Dayana 1, работят 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата.
„Мармалад“ е бар, който предлага приятна атмосфера в ранните вечерни часове и организира редовно караоке вечери.