Емирът на Дубай е най-популярният арабски лидер в Twitter
Емирът на Дубай Мохамед Бин Рашид ал Мактум е арабският лидер с най-много последователи в Twitter, според класация, публикувана от ежедневника Khaleej Times.
В това няма нищо изненадващо, като се има предвид времето, което суверенът посвещава на социалните мрежи за промотиране на дейността си. Със 7.69 милиона последователи, неговият акаунт е по-популярен от този на кралица Раниа от Йордания, която има 6.19 милиона последователи.
Кралят на Саудитска Арабия Салман е на трето място с шест милиона последователи, въпреки че не е особено активен в сайта за микроблогинг. През 2013 г. той е публикувал едва неколкостотин туита.
Шестима от десетимата най-популярни арабски ръководители в Twitter са членове на управляващите семейства в Дубай и Абу Даби, основните съставни части на Обединените арабски емирства (ОАЕ). Въпреки че населението на федералната държава (9.5 милиона души, от които 85% са чуждестранни работници) едва надхвърля 2.5% от арабското население, лидерите му са постигнали по-голяма популярност от останалите им колеги, поне във виртуалния свят.
Популярният министър на външните работи шейх Абдула, наследникът на Дубай - шейх Хамдан, наследникът на Абу Даби и силен човек в ОАЕ шейх Мохамед Бин Зайед ал Нахян и вътрешният министър шейх Саиф заемат от четвърто до седмо място в класацията, въпреки че подреждането няма нищо общо с политическата им тежест.
Президентът на федерацията шейх Халифа Бин Зайед ал Нахян заема десето място с 950 000 последователи, въпреки че не се е появявал на публично място от януари 2014 г. заради мозъчен кръвоизлив. Смята се, че както и при останалите ръководители, периодичните му туити са плод на екипа му за връзки с обществеността.
На осмо и девето място са двама много различни политици. Девети е ливанският премиер Саад Харири с 934 000 последователи при население от шест милиона души. Президентът на Египет генерал Абдел Фатах ал Сиси е на осмо място с 1.34 милиона последователи, но населението на страната е 80 милиона души.
Извън класацията е принц Мохамед Бин Салман - влиятелният син на крал Салман и втори в реда за наследяване на саудитския трон. Саудитските младежи са най-активни в региона в социалните мрежи, но Мохамед Бин Салман, който е на 31 години, няма проверен профил и изглежда, че някой друг управлява акаунта му.
Изглежда, че арабските лидери виждат в пряката комуникация с гражданите си чрез социалните мрежи заместител на демократичните процеси. Емирът на Дубай съобщи чрез Twitter последната промяна в правителството, а наследникът на трона в Абу Даби поднесе в сайта за микроблогинг съболезнованията си на семействата на военните, загинали в кампанията в Йемен.
Формулата изглежда има успех сред местното население, две трети от което е под 30-годишна възраст. Макар и индиректно, те се чувстват участници в управлението на страната и дори имат възможност да говорят с ръководителите си. Арабските лидери често публикуват и туити на английски, което показва, че те се обръщат и към многобройните чуждестранни жители на страната си и към външния свят.
Разбира се, популярността на ръководителите на ОАЕ не е плод само на умелото им управление на социалните мрежи. Залагането на новите технологии, отвореното общество и стабилността в бурен регион, наред със социалната държава, са мощни съставки на тяхната изключителност в Близкия изток.
Но не бива да се подценява и значението на усещането за близост, което насърчават тези толкова популярни сред младите комуникационни канали.