Елизабета Морару, Google: Внедряването на AI може да повиши БВП на България с 5%
При по-бърза и по-фокусирана имплементация на технологията този ръст може да достигне 8%, показва проучване на технологичния гигант
Брутният вътрешен продукт (БВП) на България може да се повиши с 5% при внедряване на генеративния изкуствен интелект. При по-бърза и по-фокусирана имплементация на технологията този ръст може да достигне 8%.
Това показват резултатите от проучване на Google относно очакваните резултати за въздействието на изкуствения интелект върху БВП на страната в следващите 10 години.
Данните представи Елизабета Морару, кънтри мениджър на Google за Румъния, Молдова, България и Унгария по време на форума Digital Trends 2024.
В престижното международно събитие участват технологични експерти и лидери от едни от най-големите компании и организации в света – Google, Amazon Web Services, Accenture, UEFA, FIFA, Bundesliga, Aston Villa, LiveScore, заедно с визионери и ръководители от българската технологична и финансова среда.
Организаторите на събитието Profit.bg и Sportal.bg са част от Ringier AG.
Средствата, генерирани от повишения Брутен вътрешен продукт биха могли да бъдат насочени към ключови сфери като образование, здравеопазване, инфраструктура и т.н., посочи Морару.
Тя даде пример и със сферата на публичната администрация в Румъния, където само през следващите 2 години се очаква 33% от държавните служители да се пенсионират.
„Как може да заместите толкова много хора за толкова кратко време – не е възможно. Защо тогава да не създадем ноу хау ресурси и да ги прилагаме, за да има по-голяма ефективност и продуктивност за новите служители? Това важи за редица сфери като бизнес услуги, ИТ, финанси и т.н. Колко от задачите на един юрист например могат да бъдат поети от изкуствен интелект, така че да спестим време“, допълни мениджърът в Google.
Проучването на световната технологична компания показва още, че ако не ускорим внедряването на новата технология, вместо 5%, ръстът на БВП ще е 1%.
„Тъй като искаме или не, имаме ранни последователи, компании, които ще дадат тласък на тази надпревара. Затова въпросът е къде точно искаме да бъдем – да яхнем вълната на ранните последователи или да чакаме“, подчерта Морару.
По думите ѝ, 5% от общият брой на работните места могат да бъдат променени от използването на AI, но това не значи, че определени професии ще изчезнат, а че задачите ще бъдат променени.
Морару посочи като пример за бързото технологично развитие своята лична история.
„Аз бях отгледана от самотна майка, бяхме две момичета. Тя ни казваше, че трябва да работим и да учим. Беше пример за мен. Нейната професия беше счетоводителка, всяка вечер носеше документи с числа и данни, които аз и сестра ми трябваше да проследяваме с обикновена линия. Една вечер тя се прибра с един тефтер и ни каза, че учи нещо ново, което ще промени работата ѝ. Всъщност, се учеше да пише на клавиатура.
Тази година аз самата се записах на редица курсове за изучаване на изкуствен интелект. Започнах да уча за AI защото мисля, че това е единственият път напред към бъдещето и трябва да го разбера – какво означава това.
Тогава 16-годишната ми дъщеря дойде при мен и ми каза, че тя може да ми обясни какво е. Замислих се за тази смяна на поколението – само за 30 години, когато майка ми се учеше да пише на клавиатура, а днес дъщеря ми обяснява на мен какво е изкуствен интелект.“
Според Морару, въпросът е какво ще стане след 5-10 години – как ще се развива процесорната мощ и как икономиката и бизнесът могат да се променят.
Според нея, технологията ще има влияние и на нивото на собствените ни взаимоотношения като хора.
„Най-търсение три изречения в преводача Google Translate са hallo, how are you, i love you. Затова се питаме – дали изкуственият интелект няма да ни направи още по-човечни? Към момента силата на AI са 133 езика, а ние планираме да стигнем до 1000.“
Морару посочи и положителното въздействие на внедряването на технологията в областта на климатичните промени – като например прогнозиране със седмица напред каква е възможността за наводнения в даден регион.
Друг положителен пример е от Будапеща, където най-високите нива на замърсяване са били около натоварените кръстовища. И когато AI инструмент е започнал да регулира трафика, ефектът от това е бил положителен относно намаляването на фините прахови частици във въздуха.
Морару посочи още един свой личен пример – за ваканциите, които със семейството ѝ обичат да прекарват в България и Гърция.
„Но ние не говорим нито български, нито гръцки. Не мога да ви изброя колко пъти се оправихме с телефона, поръчваме си чудесна храна, водим великолепни разговори с местните хора в България или Гърция.
Това е лична история, но тя има икономически последици – защото аз идвам като уверен клиент в тези държави, подпомагам местните икономики. Така че, всичко е свързано в една обща техносистема.“
Морару изброи и други пример с AI инструменти на Google – като тези за създаване на креативно съдържание, за добавяне на хора в изображения, както и в помощ на бизнеса – например да открива изчерпани стоки на рафтовете в магазина, в сферата на търговията, чието добавяне със сигурност повишава печалбите.
„Всички вие трябва да помислите и да решите какво искате да правите с AI – в бизнеса и в живота си, и как да го използвате”, категорична е Морару.
„Относно този процес, България и Румъния трябва да присъстват на картата на Европа – да са сигурни, че ги чуват, че ги слушат. Трябва да сме част от тази история.“, допълни в заключение представителят на Google.