Петра Еман, Ringier: „AI изяжда софтуера“
“Изкуственият интелект е не просто инструмент. Той е нещо много повече, защото ще промени необратимо начина, по който правим бизнес“, каза главният директор по иновациите и внедряването на AI в швейцарския гигант за медийни технологии
“През последните десетилетия софтуерът се превърна в критична инфраструктура за всички компании, но сега AI го изяжда. Това означава, че тази технология ще се превърне в централната инфраструктура, която е задължителна, ако искате да сте успешни в бъдеще.”
С тези думи Петра Еман, главен директор по иновациите и внедряването на AI в швейцарския гигант за медийни технологии Ringier AG, описа важността на развитието в тази посока и даде старт на тазгодишното събитие на форума Digital Trends. Портфолиото на групата, от която Петра Еман е част, включва 140 компании в Европа и Африка в областта на печатните, спортните и дигиталните медии, в продажбата на билети, развлеченията, електронната търговия и много други бързоразвиващи се онлайн платформи.
“AI не е просто инструмент. Той е нещо много повече, защото ще промени необратимо начина, по който правим бизнес, и по който се движим в обществото. Той непрекъснато се усъвършенства и става много по-мощен“, каза още Петра Еман.
„Тази технология не е просто слой в софтуерния стек, а е нещо, което се развива и обучава самостоятелно. Изкуственият интелект не просто прави това, което му казвате, но и непрекъснато автоматично се подобрява”, отбеляза експертът по AI иновации.
Тази промяна означава отклонение от традиционното възприемане на AI като спомагателен софтуерен инструмент. Еман твърди, че с всеки изминал ден моделите се позиционират като трансформираща технология, която ще става все по-интелигентна, автономна и от съществено значение в бизнеса.
Почти всички познават и ползват AI моделите като ChatGPT, Claude или Gemini, но според Еман, следващата стъпка е общо тяло на изкуствения интелект с много агенти - взаимосвързана мрежа от интелигентни асистенти, които си сътрудничат.
“Представете си, че трябва да резервирате полет, както ми се наложи на мен, за да дойда в София. Предстои реалност, в която ще мога да кажа на изкуствения интелект да организира пътуването ми. Така няма да ми се налага сама да търся коя компания да ползвам, да избирам в кой хотел искам да отида, защото агентът ми ще прави всичко вместо мен. А от друга страна, инструментите на авиокомпаниите и туристическите агенции ще са свързани с него. Така че това прави процеса много, много по-интелигентен и удобен за нас.“
Въпреки това Еман адресира, че в момента има ограничения - някои системи с изкуствен интелект все още са склонни към „халюцинации“ или изфабрикуване на невярна информация. На този фон, тя вижда решението така:
“В бъдещето ще разполагаме с тяло от инструменти, които комуникират помежду си. Един е агент финансист, а друг - юрист. И след това те се предизвикват. Така че с всички тези различни гледни точки моделите ще могат да достигнат изключително полезни и точни отговори.“
Революцията в производителността и работната сила на бъдещето
Имайки предвид амбициозните прогнози и развиващия се капацитет на технологията, неизбежно е да се засегне и изключително ключов въпрос - какво ще се случи с кариерите ни?
“Убедена съм, че няма да има недостиг на работа. Но това, което ще се случи, е промяна на задачите. Ако погледнете към земеделските стопани в миналото и сравните сектора със съвремието, в което машините изпълняват по-голямата част от дейностите, можете лесно да направите сравнение.
Днес, ако искате да ожънете един килограм зърно, ви трябват само 2% от работната ръка от 1850 г. Както виждате, оттогава насам равнището на безработица не се е влошило драстично. Това, което ще се промени обаче, е огромното увеличение на производителността, което ще се случи благодарение на изкуствения интелект”, прогнозира тя.
Думите на Еман подчертават едно важно послание за днешните бизнес лидери - АI не е просто още един уред, който може да се добави към инструментариума.
Той е трансформираща сила, която ще промени начина, по който компаниите функционират и се конкурират през следващите години. С узряването на технологията, тези, които възприемат АI като основен двигател на растежа, ще се окажат в по-добра позиция да навигират и процъфтяват в една все по-задвижвана от технологиите икономика.