Ето една класация, в която скандинавските държави не заемат всички места на подиума. От четири години Dell публикува индекс на градовете, които са най-подходящи за развитието на компании със силен потенциал, създадени от жени. Ню Йорк, Сан Франциско, Лондон, Бостън и Стокхолм са начело в подреждането за 2017 г., пише френският вестник Les Echos.

В десетката попадат още Лос Анджелис, Вашингтон, Сингапур, Торонто и Сиатъл. Топ 50 на класацията се доминира от американските градове, като в нея попадат общо 14 града отвъд океана.

За изготвянето на класацията са взети предвид редица фактори, включително капитали, технологии, таланти, култура и пазари.

„Иновациите и създаването на работни места от жени-предприемачи са много важни за доброто здраве на световната икономика. Но от изследването ни става ясно, че някои градове и страни правят много повече от други, за да стимулират и подкрепят многобройните стартъп компании, създадени от жени“, казва Карън Кинтос, старши вицепрезидент и главен маркетингов директор на Dell.

„Данните от индекса WE Cities са важни, за да преминем от етапа на привличането на вниманието на законодателите и публичнитевласти към етапа на действията и създаването на условия жените-предприемачи да оказват по-голямо въздействие върху икономиката на глобално равнище“, допълва тя.

Жените предприемачи винаги са обект на предразсъдъци. Американско изследване установи неотдавна, че те набират по-малко средства заради въпросите, които им задават инвеститорите.

„В глобален план жените-предприемачи се увеличават с повече от 10% на година. На много пазари жените имат равни възможности или дори повече възможности да създадат бизнес от мъжете. Но финансови, културни и политически бариери могат да ограничат успеха на този бизнес“, отбелязва още Кинтос.

„Привличайки вниманието на градските власти и на политиците с изследване, основано на обективни данни, можем колективно да подобрим пейзажа за жените-предприемачи с голям потенциал, а това от своя страна драстично повишава икономическите перспективи пред градовете. Това, което е добро за жените, е добро и за икономиката“, допълва тя.