През септември тази година бе съобщено, че Саудитска Арабия ще домакинства ключов панел на Обединените нации, посветен на човешките права. На практика става дума за нещо от рода на „да помолим Жокера да води Лигата на справедливостта в САЩ”.

Саудитска Арабия е известна из цял свят с политиката си, непозволяваща на жените да шофират и други ограничения на правата им. Срещата на Обединените нации открои някои доста тъмни истини за страната.

10. Страховити екзекуции

Към 2015 година се наблюдава тенденция все повече държави да ограничават практиката да се изпълняват смъртни присъди. САЩ, например, са изпълнили 20 смъртни присъди. За разлика от тях Саудитска Арабия е подписала смъртната присъда на повече от 100 души.

Бруталността е това, което можем да подчераем дебело, когато говорим за изпълнение на смъртни присъди в Саудитска Арабия. В световен мащаб само Иран и Китай екзекутират повече хора на годишна база, в сравнение със Саудитска Арабия.

Според доклад на Амнести Интернешъл, около половината от екзекутираните са били провинени в притежаването на малки количества наркотици.

9. Публично разпъване на кръст

През 2012 година 17-годишният Али ал-Нимр напуска дома си и решава да вземе участие в Арабската пролет. Случилото се малко по-късно е необяснимо. Според свидетели, Али просто влиза в редиците на протестиращите, но според властите момчето хвърля коктейл Молотов.

По-късно той е осъден на смърт чрез обезглавяване и разпъване на кръст, като все още чака присъдата да бъде изпълнена.

8. Без свобода на изразяване

Спомнете си последния път, когато заговорихте за атеизъм. Може би сте написали коментар в интернет или пък се дискутирали темата с приятел? Добре си представете случващото се. В Саудитска Арабия моментът, в който заговорите на тази тема, ви превръща в терорист.

От 2014 година насам говоренето за атеизъм под каквато и да е форма се смята за незаконно. Ще бъдете арестувани и измъчвани. Така изглежда войната за свободата на словото в Саудитска Арабия.

7. Това е една от най-полицейските страни в света

През ноември 2014 година Микхлиф бин Дахам ал-Шамари е арестуван от властите в Саудитска Арабия.

Престъплението е домакинстване на неформална частна среща и туитването й. Наказанието е две години затвор и 200 камшика.

През 2013 година един активист за правата на гражданите получава 8-годишна присъда заради „оклеветяване на краля”. Други влизат зад решетки заради решението си да помогнат на насилвани жени да избягат от съпрузите им или пък заради харесването на пост във Facebook, подкрепящ демократичното мислене.

6. Насилие над работници-имигранти

Подобно на други страни в региона, Саудитска Арабия печели много от работната сила на имигрантите. Поне 9 милиона чуждестранни работници живеят в страната, работят във всеки един сектор - от строителството до добива на петрол.

Имигрантите представляват почти половината от работната сила в страната и позволиха на кралството да се превърне в икономически гигант. В замяна властите се държат безобразно зле.

Влизането като работник в страната е свързано с автоматично „приковаване” към работодателя. Ако искате да смените работното си място или пък да напуснете страната, се нуждаете от писменото съгласие на работодателя.

Има случаи, в които работодателите конфискуват паспортите на служителите и не им плащат навреме, принуждавайки ги да работят против волята си. Поставени в капана да не могат да сменят работата си и да не могат да се върнат у дома, работниците са буквално като роби.

5. Криминално проявени дипломати

Спомняте ли си злите дипломати в „Смъртоносно оръжие 2”? Тези хора използваха дипломатическия си имунитет, за да припечелват от нелегални сделки. Определено дипломатите в Саудиска Арабия също са посветени в тази материя.

През годините огромно количество дипломати са улавяни в извършване на престъпление, като затворът винаги им е „опрощаван” заради имунитета.

4. Ужасяващи военни престъпления

През март 2015 година Саудитска Арабия създава коалиция на сили, за да организира въздушни атаки над съседен Йемен. В този момент Йемен е на ръба на колапса. Следва масово клане на цивилни граждани.

Кръвопролитията се оправдават по всевъзможни начини. А за стане всичко още по-страшно, властите в Саудитска Арабия решават да изберат не какво да е оръжие, а именно касетъчни бомби.

Към септември 2015 години данните са следните: 12 милиона души умират от глад. Прясната вода и лекарствата са на практика изчерпани. В Йемен в момента се развива една от най-големите хуманитарни кризи в цял свят.

3. Полова дискриминация

Споменахме, че в Саудитска Арабия жените нямат право да шофират. Слушали сме истории за трудностите, които жените изпитват при намирането на работа и излизането от страната без присъствието на мъж, който да ги наблюдава.

Сексизмът в страната е по-дълбок.

Жените, които не следват законите в страната, биват задържани, тормозени, хвърляни в затвора и по-лошо. През декември 2014 години две жени бяха хванати да карат кола и бяха осъдени за тероризъм.

Соуад ал-Шамари пък бива арестувана заради туит, в който изразява критично мнение по отношение на охранителната система, която следи всяка една стъпка на жена в страната.

Дори знатните страдат от половото неравенство. Заедно с три от сестрите си принцеса Сахар беше под домашен арест повече от десетилетие заради дрогиране. Наказанието включваше и практики, като отказ да им бъдат дадени вода и храна, както и системно насилие от страна на баща им.

2. Изворът на тероризма

Официалната религия в Саудитска Арабия представлява изключително пуританска форма на Исляма, придобила популярност през 18 век. Когато се говори за ислямски есктремизъм, точно за това направление на исляма става дума.

През 2013 година Европейският парламент определи религията в Саудитска Арабия за основен източник на световен тероризъм.

1. Западно съучастие

Когато беше съобщено, че Саудитска Арабия ще домакинства международна среща, посветена на правата на човека, редица западни лидери се поздравиха. Дори САЩ приветства новината.

Ето как можете да си обясните защо страната редовно се измъква от последствия заради политиката си и спокойно участва във всевъзможни военни престъпления. Лидерите на Европа не могат да се наситят на Саудитска Арабия.