Преди около век средната продължителност на живота в целия свят е 31 години. Днес хората живеят по-дълъг и по-здравословен живот – резултат от напредъка на медицината и борбата с вредните навици.

Но в някои градове дългият живот съвсем не е аномалия - това е културен ритуал.

В тези много специални места, наричани Сини зони (Blue Zones), хората се радват на почти две десетилетия по-дълъг живот, отколкото останалата част от човечеството.

Това прави 10 милиона минути повече на земята, още 20 торти за рожден ден, както и 7305 възможности да видите изгрева и залеза.

Вижте четири части на света, които се радват на повече столетници, отколкото всички други краища на света:

Окинава, Япония

Това южен японски остров е дом на най-голямата популация на столетници в света.

Смята се, че хората тук остаряват по-бавно заради по-високо ниво на половите хормони. Например, 70-годишен мъж има организъм като на 50-годишен.

На Окинава разчитат на растителна диета с ниско съдържание на калории. На острова консумират повече тофу и соя, в сравнение с всяка друга популация в света, което допринася за по-нисък процент ракови заболявания и малко усложнения при менопауза.

Най-интересният диетичен навик на Окинава е практиката е хара хачи бу - конфуцианска аксиома, която насърчава хората да се хранят само докато се почувстват сити на 80%.

Проучванията сочат, че нискокалоричната диета не само води до дълголетие, но и намалява разпространението на свързани с възрастта заболявания, като диабет, сърдечно-съдови болести и рак.

Лома Линда, Калифорния

Адвентистите от седмия ден в град Лома Линда в Южна Калифорния не пушат, не пият алкохол и не консумират кофеин.
Липсата на тези пороци им носи по-дълъг живот – с осем до десет години, отколкото този на средния американец.

Подобно на хората от Окинава, и те живеят предимно на вегетарианска диета. Изследователите вярват, че се радват на дълголетие и заради своята религия и вяра.

По време на своите молитви и посещения в църквата те имат възможност да си починат от стреса на ежедневието, както и да укрепят връзките помежду си.

Хората, които ходят на църква редовно, живеят по-дълго и имат значително по-ниски нива на хормоните на стреса, сочат проучванията.

Икария, Гърция

Наречен "островът, на който хората забравят да умрат", Икария е безспорен извор на младост и дом на столетници, които живеят без страх от деменция и хронични заболявания, свързани с болестта.

Техният средиземноморски планински начин на живот им позволява да живеят над 90 години. Те се хранят предимно с плодове, зеленчуци, боб и зехтин. Освен това спят през деня и се забавляват през нощта.

Именно всекидневната дрямка намалява риска от сърдечни заболявания с 35 процента. Жителите на Икария спазват и нискокалорична диета, а също така се облягат и на вярата си.

Вижте още: 6 тайни от гръцкия остров, на който хората забравят да умират

Никоя, Коста Рика

Този полуостров край бреговете на Коста Рика е истинска гореща точка за дълголетие. Тук хората не само живеят по-дълго, но и са по-здрави и по-малко стресирани.

Това се дължи отчасти на силното им чувство за принадлежност към общността и стабилните семейни връзки.

Освен това те по-рядко страдат от сърдечно-съдови заболявания заради нискокалоричната си диета, както и заради питейната вода – тя е с най-голяма концентрация на калций в Коста Рика.

Подобно на хората от Окинава, жителите на Никоя остаряват по-бавно поради по-високите нива на половия хормон DHEA.