Откриха тайната на смъртта
Обикновено се казва, че нищо в живота не е известно като смъртта, но неотдавнашното откритие на холандски учени може да постави под въпрос тази максима.
Благодарение на развитието на медицината, хората живеят значително по-дълго, но въпреки това науката все още не може да обещае дълголетие. Има изследвания, които се опитват да открият процесите в организма, предизвикващи стареенето.
Анализът на кръвта на някогашната най-стара жена на света - Хендрике ван Андел Схипер от Холандия, която почина през 2005 г. на 115-годишна възраст, дава възможни отговори. Дори и в дълбока старост тя е имала здрав дух и здраво тяло. Причина за смъртта все още не е известна, тъй като всички нейни анализи са почти перфектни.
На 85 години тя обещала да даде тялото си в името на науката, но при условие, че всички резултати бъдат публично оповестени. Почти 30 години по-късно решението на възрастната жена позволило на учените да проучат нейните "супер гени".
Резултатите показват, че продължителността на живота зависи от способността на стволовите клетки да поддържат ежедневния процес на обновяване на тъканите.
Когато в един момент те достигнат границата на живота си и започнат да умират, жизненоважни органи и кръвни клетки престават да се обновяват. Кръвните проби показват, че в края на живота оцеляват само две активни стволови клетки, които произвеждат бели кръвни телца. Това означава, че почти всички стволови клетки, с които сме се родили, са измрели.
"Помислих си, че това е невъзможно", каза водещият автор на изследването Хене Хостеге от Амстердам, цитиран от БГНЕС.
Когато се роди, човек има около 1300 активни стволови клетки в кръвта, които непрекъснато се разделят и така регенерират кръвта. "Това значи ли, че има граница за разделянето на клетките, а с това и граница на човешкия живот? Дали би могло да удължим запасите си и така да живеем по-дълго? На всички тези въпроси се опитали да отговорят холандските експерти.
Те открили още едно доказателство, че организмът се изчерпва и стволовите клетки изчезват. Анализите показват, че теломерите, защитните върхове на хромозомите на стволовите клетки в кръвта значително се изразходват.
Теломерите се съкращават през целия живот с всяко разделение на клетките. Когато станат твърде къси, подялбата на клетките вече не е възможна и те умират. Смята се, че именно в това се крие биологичния часовник, който определя смъртта на стволовите клетки.
Учените смятат, че изследването отваря възможност за подмладяване на тялото с инжекции от стволови клетки. "Въпреки това все още сме далеч от тези манипулации. Освен това, въпреки че кръвта има доминираща роля в продължителността на живота, не трябва да се забравя, че отказът на органите да работят е най-честата причина за смърт", обясниха учените.