Понятието „зелени" компании за мнозина е неясно. В общи линии става въпрос за компании, които така са организирали работния си процес, че да щадят максимално околната среда.

Corporate Knights класира 100-те „най-зелени" публични компании в света по 11 критерии. Списъкът бе обявен в Давос. Сред критериите, освен енергоефективност и изхвърляне на отпадъци, влизат и някои по-обши като отношението на възнагражденията на висшия мениджмънт към заплатите на обикновените служители.

Немаловажен е критерият „прозрачност". Corporate Knights са изискали от компаниите акуратни данни по показателите и ако някоя от тях не е могла да предостави необходимата документация по някой от критериите е получила 0 точки по него.

Ето как изглежда Топ 10:

1. General Electric

GE има висока оценка за разнородност на екипа. Почти една четвърт от Борда на директорите са жени. Между 2006 и 2008 компанията увеличи въглеродната си производителност, като намали вредните емисии от 10.8 млн. тона на 6.5 млн. тона.

2. Pacific Gas and Electric

Американската компания развива дейност в сферата на енергетиката. Тя е обвързала заплатата не поне един висш служител с енергоефективността на компанията.

3. TNT NV

Холандската компания предлага пощенски услуги в девет европейски държави и експресна поща в над 200. Има висока оценка за въглеродна производителност.

4. Hennes & Mauritz

Шведската търговска верига е най-демократичната в класацията - почти 47% от Борда на директорите са жени.

5. Nokia

Финландската компания има висока оценка по енергийна ефективност, отпадъци, използваемост на водата.

6. Siemens

Германската компания е обвързала заплащането на поне един от висшите си мениджъри с екологичната съобразност на компанията.

7. Unilever

Британската компания се класира добре по много показатели, но получи забележка, за това че едва 13% от Борда на директорите е съставен от жени.

8. Vodafone

Компанията получи висока оценка за пестене на вода и критика за това, че най-високата заплата е със 120 пъти над средната за компанията.

9. Smiths Group

Технологичната компания, базирана във Великобритания, има висока оценка по пестене на воден ресурс, но ниска за въглеродни емисии.

10. Geberit

Немският производител на инсталационни и изолационни системи получи малко точки за въглеродни емисии, но бе похвален, за това, че най-високоплатеният служител получава едва 20 пъти над средното за компанията.