От Лондон до Любляна корпорациите са притеснени от опасността за рецесия, надвиснала над Европа. Кои градове на Стария континент имат най-добра бизнес атмосфера в тези условия? На този въпрос отговарят Cushman & Wakefield.

Консултантската компания подрежда водещите европейски градове въз основа на интервюта с представители на висшия мениджмънт на компаниите от Топ 500 на Европа. Други фактори са достъпът до финансови пазари, телекомуникационните услуги, транспортни връзки и качеството на живот.

Любопитно е да се отбележи, че първата тройка е без промяна от миналата година.

Десетте най-добри градове за правене на бизнес в Европа са:

1. Лондон

“Финансовата столица на Европа” - Лондон оглавява класацията за поредна година. Сред критериите, по които британската столица задминава другите градове, са квалифициран персонал, транспортни връзки и достъп до пазари.

Сред негативите за града са замърсяването и това, че далеч не е на първо място по стандарт на живот.

2. Париж

Париж почти догонва Лондон, благодарение на добрите транспортни връзки и квалифициран персонал. Френската столица изпреварва английската по стандарт на живот. Сред минусите са тежката бюрокрация.

3. Франкфурт

Франкфурт е финансовият център на Германия, която пък е най-голямата европейска икономика. Критикуван е обаче заради скъпата работна ръка. Не на последно място - нощният живот тук не може да се сравни с това, което предлагат Париж и Лондон.

4. Брюксел

Домът на Европейската комисия и редица други паневропейски институции се изкачва с две места по-нагоре тази година. Белгийската столица може да се похвали със стабилна икономика, висок стандарт на живот и космополитно население, което означава, че се говорят много езици.

5. Барселона

Въпреки проблемите на испанската икономика, Барселона изпреварва политическата столица на страната (Мадрид), благодарение на силния сектор на финансови услуги и висок стандарт на живот.

Според Cushman & Wakefield Барсеолна е градът в Европа с най-много инвестиции в подобряване на удобствата на местно ниво. Разположението й на брега на Средиземно море също я прави много привлекателна.

6. Амстердам

Амстердам е известен с висококвалифицирани и говорещи няколко езика специалисти. Градът има достъп както до холандските финансови пазари, така и до тези в съседна Белгия.

Сред причините столицата на Холандия да изпадне с едно място в класацията тази година са повишаващите се цени на имотите и оскъпяването на труда.

7. Мадрид

Секторът на финансовите услуги в града процъфтява, правят се мащабни инвестиции в подобряването на облика на испанската столица. Сред тях са двете кули на Вратата на Европа (Puerta de Europa), които стоят на входа на финансовата зона на града.

8. Берлин

Столицата на Германия бива задминавана в много отношения от Франкфурт, Мюнхен и Хамбург, но си остава град със силен бизнес сектор и високо качество на живот.

9. Мюнхен

Мюнхен е третият германски град в топ 10, заедно с Берлин и Франкфурт. Според експерти световната финансова криза няма да засегне сериозно града, известен още и с триседмичния Октоберфест.

10. Цюрих

Въпреки проблемите на някои швейцарски банки, Цюрих остава един от най-влиятелните световни градове що се отнася до управление на пари. Тази година Цюрих дебютира в топ 10, измествайки Милано. Сред преимуществата на града са стриктните банкови закони, квалифицираните кадри и не на последно място – красивите планински пейзажи.

Още по темата:

Лондон - най-влиятелният финансов център в света за втора поредна година