Нищо строено от човека, не е вечно, включително и някои от най-големите и обичани градове в света, пише US News.

Според изданието седем големи града са заплашени от потъване. Това са:

Банкок, Тайланд

Столицата на Тайланд потъва и то сравнително бързо. За разлика от други гардове в този списък, тук вината не е в лошите основи, а в глобалното затопляне.

Градът е разположен върху река и според експерти, тя може да погълне някои от сградите след едва 7 години. Глобалното затопляне ще е причина и за разрушителни цунамита. Десетина години са достатъчни, за са започнат осезаемо да се чувстват проблемите.

Ню Йорк

Голямата Ябълка, също като Банкок, може да стане жертва на глобалното затопляне и покачващото се ниво на океаните.

Хюстън

Четвъртият по големина град в САЩ е построен върху, тъй да се каже, пясък. Положението допълнително се усложнява от извличането на вода, както и от добива на петрол.

Шанхай, Китай

Градът е построен върху нестабилни брегове на река Яндзъ.

Първоначално бил малко рибарско селище, но през 19-ти век все повече хора започнали да се заселват там. Днес това е най-гъсто населеният град в света. По данни от 2001 там живеят 20 млн. души.

С увеличаването на населението нараства и броят на кладенците, изсмукващи вода от почвата, и нанасящи вреда на основите на града.

Шанхай е потънал с около 2.4 метра между 1921 и 1965 и продължава да потъва с около 5 сантиметра на година.

Ню Орлиънс

Половината град се намира на или под морското равнище и го прави много уязвим на тропическите бури. Това не тревожело никой, освен учените, докато не връхлетял ураганът Катрина.

Според експерти не може да се направи нищо. Градът има стени и диги, които да го предпазват от водите на Мексиканския залив, но и те потъват и вършат все по-малко работа.

Венеция

Когато венецианците са построили града си почти във водата е имало смисъл - тогава достъпът до морето е бил много важен за хората. Копаенето за прясна вода обаче не е много полезно за него.

За последните 100 години Венеция е потънала с малко повече от 30 сантиметра, а равнището на Средиземно море се покачва.

Запазването на Венеция е приоритет на италианското правителство от 30 години насам. В проекта за защита от наводнение MOSE са вложени няколко милиарда евро. Той ще бъде завършен през 2011 или 2012 година. Според много експерти обаче, със или без този проект, Венеция ще потъне и ще се превърне в една красива легенда.

Мексико Сити

Части от града потъват с около 2.4 метра на година.

Почвата под града е нестабилна, а добиването на вода я прави още по-уязвима.

Колкото повече потъва градът, толкова повече се затруднява канализацията, защото посоката на водата се променя и мръсната вода се връща обратно към града. Капацитетът на канализацията на Мексико Сити е намалял с 30% от 1975 година насам.

В момента се работи по няколко проекта за спиране на потъването.