COVID-19 до голяма степен се смята за заболяване, което засяга най-вече белите дробове, като ефектът, който може да има върху мозъка, е по-малко известен.

Но освен че причинява очевидни физически симптоми, вирусът може да предизвика и неврологични. Именно те се проявяват по-дълго.

Медиците са изненадани, когато в началото на пандемията от коронавирус, което е респираторно заболяване, хората започват да се оплакват от главоболие, делириум, мозъчна мъгла и загуба на мирис или вкус.

А при по-тежко болните се съобщава и за инсулти и запушени кръвоносни съдове в мозъка, посочва The Sun.

Пет вида храни, които пречат на паметта и концентрациятаБез значение на каква възраст сте, никога не е прекалено късно да започнете да се храните по начин, който ви осигурява най-добрата възможност да предотвратите деменцията с напредването на възрастта и да ви гарантира, че ще се чувствате концентрирани всеки ден

Един на всеки пет пациенти с COVID-19 може да страда от мозъчни съдови събития, според професор Джеймс Гудуин.

Той обяснява за Telegraph, че инфекциите претоварват имунната ни система и при някои хора, които имат огромен вирусен товар, това може да предизвика неконтролиран отговор, известен като цитокинова буря, която засяга главно белите дробове и може да доведе дори до смърт.

Но не само белите дробове са засегнати от свръхнатоварването на имунната система - други органи, като сърцето, черния дроб и бъбреците, също могат да бъдат увредени. Мозъкът също може да бъде засегнат от опита на тялото да се бори срещу вируса.

Проф. Гудуин казва, че след възстановяване от болестта някои хора получават сериозни неврологични, поведенчески или психиатрични разстройства, поради (често временните) белези, останали в мозъка.

7 неврологични събития, причинени от COVID-19:

  • Главоболие
  • Мозъчна мъгла
  • Делириум
  • Инсулти
  • Кръвни съсиреци
  • Загуба на мириз
  • Халюцинации
  • Не е нужно да сте били много болни, за да страдате от леки неврологични проблеми или мозъчна мъгла, докато се възстановявате от коронавирус.

    Всъщност, мозъчната мъгла е доста често срещана при хората, заразили се с по-малко опасния вариант Омикрон. Това е резултат от опита на вируса да нахлуе в мозъка и щетите, нанесени на клетките в последвалата битка между него и имунната ви система.

    Изследванията обаче показват, че клетките се възстановяват бързо и ефективно, както и доста устойчиво. Това може да означава от няколко дни до няколко месеца.