Броят на свръхбогатите хора, или тези, които притежават над 100 млн. долара, се е удвоил през последните 20 години, показват резултатите от нов доклад, цитиран от CNBC.

В момента в света има 28 420 т.нар. сантимилионери, което е с 12% повече от миналата година и повече от два пъти повече от 2003 г., посочва консултантската компания Henley & Partners, която използва данни от New World Wealth.

Нарастването на броя на сантимилионерите отразява бързото нарастване на стойността на активите, подхранвано от ниските лихвени проценти, които повишиха стойността на всичко – от недвижими имоти и земя до акции, частни компании и произведения на изкуството.

Увеличаването на технологичното богатство, особено в САЩ, също спомогна за ръста на свръхбогатите хора.

В кои градове живеят хората с ултрабогатство от над 30 милиона долараСпоред изчисленията, тяхното колективно богатство представлява над 45 трилиона долара

Броят на милиардерите в света се е увеличил рязко от по-малко от 500 души през 2003 г. до над 2600 души днес, според Forbes и други компании за проследяване на богатството.

Ниските лихвени проценти и засилването на паричните потоци след финансовата криза от 2008 г. също са допринесли за увеличаването на сантимилионерите в долари.

"Стойността на парите е намаляла, така че в доларово изражение може да се очакват повече сантимилионери", казва Андрю Амоилс, ръководител на изследователския отдел на New World Wealth. "Това се дължи и на силния растеж в САЩ и Азия."

Амоилс допълва, че повечето от сантимилионерите днес са натрупали състоянието си като са стартирали собствени компании или са помогнали за финансирането на стартъпи.

Изтичане на милионери: Кои страни губят най-много богати и къде отиват теДоклад на консултантската компания за инвестиционна миграция Henley & Partners показва, че Китай ще загуби най-големия брой милионери тази година

Според доклада, САЩ все още са доминиращата столица на предприемачеството и сантимилионерите, като 38% от световното население разполага с над 100 млн. долара.

Ето в кои държави живеят свръхбогатите:

САЩ: 10,660

Китай: 2 358

Германия: 1 050

Индия: 1,035

Градове с най-много сантимилионери:

Ню Йорк: 775

Районът на залива на Сан Франциско: 1: 692

Лос Анджелис: 504

Лондон: 388

Пекин: 365

След като ерата на свръхниските лихвени проценти вече е отминала, темпът на растеж на сантимилионерите може да се забави.

В доклада се прогнозира, че през следващото десетилетие броят им ще нарасне с 38% - от 28 420 души до около 39 000 души през 2033 г. "Изглежда, че следващите 10 години ще бъдат по-бавни от последните 10 години", смята Амоилс.

10-те най-бързо растящи горещи точки за милионери в светаХанджоу в Китай е на първо място в класацията. Няма нито един европейски град в топ 10

Въпреки че медиите обикновено се фокусират повече върху милиардерите, в доклада се казва, че сантимилионерите са по-представителни за свръхбогатите хора в света.

Прагът в долари за това какво означава да си "супербогат" се е увеличил бързо с течение на времето, каза Юрг Щефен, главен изпълнителен директор на Henley & Partners.

"Неотдавна, в края на 90-те години на миналия век, 30 млн. долара се считаха от повечето банки за състоянието, което е необходимо, за да се постигне този статут. Оттогава насам обаче цените на активите се повишиха значително, което направи 100 млн. долара новият критерий.", допълва експертът.