10-те най-скъпи публични компании в света
Всичките десет най-скъпи компании в света по размера на пазарната си капитализация са американски, пише Investopedia.
От тях, половината са в технологичния сектор, като според Nasdaq Market Review за първото тримесечие, за това има няколко причини – технологичните акции продължават да се представят доста по-добре от останалите сектори, а щатският долар поскъпва с около 2% от началото на годината спрямо еврото и се представя добре и спрямо голяма част от останалите основни валути.
Не на последно място – щатските компании се търгуват при доста по-високи съотношения спрямо книжата в Европа и Азия, което пък носи и по-високата оценка на щатските гиганти.
Освен 5-те технологични компании, по две има в сферата на услугите и финансите, а една е от енергийния сектор. Всички, освен една от компаниите, имат пазарна оценка от над 300 млрд. долара, сочат данни от началото на тази седмица. Ето и 10-те най-скъпо компании в света днес:
Microsoft (MSFT) – 974 млрд. долара
Това е и най-скъпата компания в света днес, като това се дължи основно на успешния завой в бизнес модела на Microsoft. Софтуерният гигант заема водеща позиция при предлагането на облачни продукти и услуги, като Azure и Office 365. Компанията се управлява успешно от новия главен изпълнителен директор Сатя Надела, поел поста през 2014 г. от Стив Балмър. Microsoft продължава да произвежда и нов софтуер и ъпдейти за операционната си система Windows, която е основен източник на приходи.
Amazon (AMZN) – 930 млрд. долара
Акциите на Amazon преминаха границата от 2000 долара през август 2018 г. за първи път в историята. Малко по-късно от Morgan Stanley повишиха ценовия диапазон на прогнозата си за книжата от 1850 долара на 2500 долара. Днес акциите се търгуват на цена от 1889 долара.
Невероятният живот на Джеф БезосВторият най-богат човек в света
Apple (AAPL) – 907 млрд. долара
Apple бе първата компания в света, преминала границата от 1 трилион долара, като това се случи на 2 август 2018 г. Оттогава обаче капитализацията отчете спад от близо 100 млрд. долара до настоящите 907 млрд. долара, заради по-слабите продажби на iPhone.
Alphabet (GOOG) – 809 млрд. долара
Холдинговата компания Alphabet бе създадена през август 2015 г., за да може да раздели основния бизнес на Google – търсене и реклама от останалите нови проекти, част от които са и по-рискови.
Кои са останалите проекти, които Google развива днес, можете да видите от статията по-долу:
Facebook (FB) – 537 млрд. долара
Въпреки проблемите си от последните месеци, компанията продължава да е в топ 10, а оценката надхвърля половин трилион долара – 537 млрд. долара. Facebook бе и най-бързо достигналата оценка от 250 млрд. долара компания в света, като постигна това само за 3.5 години. Изтичането на данни и фалшивите новини обаче отдръпнаха част от инвеститорите, като пазарната оценка се понижи от 629 млрд. долара на 510 млрд. долара само за ден. Данни на Thomson Reuters сочат, че загубата от близо 120 млрд. долара от капитализацията е най-големият еднодневен спад в историята на капиталовите пазари.
Berkshire Hathaway (BRK.A) - 514 млрд. долара
Акциите на компанията на един от най-успешните инвеститори в света за всички времена, Уорън Бъфет, се търгуват на цена от 315 000 долара за брой. Да, правилно прочетохте, 315 хиляди! Дори и при тази цена Бъфет смята цената за ниска, което го кара да обяви обратно изкупуване на стойност милиарди долари. Ако все пак много държите да имате акции на Berkshire в портфейла си, то може да купите и акциите от клас B, които се търгуват на нива от около 209 долара за брой.
Johnson & Johnson (JNJ) – 369 млрд. долара
Производителят на медицински устройства, лекарства и продукти продължава да е в топ 10, въпреки скандала с бебешката пудра, в която бяха открити следи от азбест. Лошите новини, както и съдебният процес срещу компанията, доведоха до спад на печалба. Тя възлезе на 3.75 млрд. долара, спрямо 4.37 млрд. долара за последното тримесечие. Приходите бележат спад от 4% до 20 млрд. долара.
JPMorgan Chase (JPM) – 365 млрд. долара
След сериозното понижение в капитализацията си след кризата от 2008 г., днес JPMorgan държи титлата за най-голямата банка в света. Бизнесът на банката е, както в частното и инвестиционното банкиране, така и в управлението на активи и попечителството. От началото на 2019 г. книжата на банката са поскъпнали с 15.25%.
Exxon Mobil Corp (XOM) – 323 млрд. долара
Лидерът в сферата на добива на петрол и газ се образува от сливането между Exxon и Mobil през 1999 г. Днес Exxon Mobil се оценява на над 320 млрд. долара, с което заема деветата позиция сред най-скъпите компании в света.
Bank of America (BAC) – 281 млрд. долара
Банката отчита ръст, както на депозитната си база, така и при кредитирането. Само преди месец оттам обявиха рекордна тримесечна печалба от 7.3 млрд. долара или 70 цента на акция, спрямо 66 цента очаквани от анализаторите. Приходите за тримесечието възлязоха на 23 млрд. долара. От началото на 2019 г. книжата на банката са поскъпнали с 20.05%.