Днес картината на глобалните пазари изглежда по-позитивна, спрямо един месец назад. Разбира се, остават някои рискове, които ни карат да бъдем внимателни и през следващите един-два месеца, докато не получим по-категорично потвърждение, че средносрочните тенденции са позитивни.

Пазарите в Източна Европа, в сравнителен аспект, можем да очакваме - както при ръст, така и при спад на глобалните пазари, да се представят по-силно от тях, което е именно и основанието ни да разчитаме и на добро представяне на нашите портфейли. Това се казва в най-новия коментар на Александър Николов, портфолио мениджър в Карол Капитал Мениджмънт, „Формира ли пазарът дъно на 1 юли 2010 г.?"

САЩ

„Силното поскъпване през юли успя да премести цените обратно над дългосрочните средни стойности - 100, 150, 200-те средни стойности за индекса и макар че S&P 500 още не е преминал над върха си от юни, което ниво от 1 130-1 135 пункта е съвсем близо, картината в момента все пак е по-позитивна от тази, която имахме преди един месец," коментира Александър Николов.

Междувременно индексът Dow Jones вече успя да премине над юнския връх, но пък друг един от основните индекси - NASDAQ е далеч от върха си през юни. Това показва, че движението нагоре на този етап е още селективно, не е обхванало широко всички акции, което пък от своя страна ни кара да бъдем внимателни. Тоест това може и да не е началото на ново силно движение нагоре, а би могло да бъде единствено поскъпване по време на една по-сериозна и по-продължителна странична консолидация с нов натиск надолу вероятно през следващите месеци, предупреди портфолио мениджърът.

„Така че картината на глобалните пазари не е еднозначно позитивна, но тя е много по-положителна спрямо тази отпреди месец. Бих казал неутрална към момента, с много аргументи, които сочат, че пазарът може би е формирал дъно на 1 юли и в същото време с аргументи и за това, че не може да се изключи ново поевтиняване до дъната от началото на юли," обобщи накратко Александър Николов казаното вече по-горе.

Източна Европа

Преди месец портфолио мениджърът отбеляза в своя коментар, че пазарите от Източна Европа показваха сравнителна сила, спрямо развитите пазари. Това е и причината фондовете на Карол Капитал Мениджмънт - Адванс IPO Фонд и Адванс Източна Европа, да бъдат все още на челни позиции по доходност сред фондовете в България с 8.0-9.0% доходност от началото на годината.

Но дали казаното дотук за сравнителната сила на източните пазари, спрямо глобалните, продължава да е валидно?

Русия

Спадът в края на юни и началото на юли при MICEX остана солидно над дъното на индекса от май, което именно демонстрира и тази сравнителна сила, за която вече стана въпрос преди месец.

„Картината, пак да повторя, не е еднозначно позитивна, въпреки че руските акции успяха да преминат над юнския връх. Движението нагоре не е много впечатляващо, така че отново не можем да бъдем крайно позитивни за руския пазар," коментира Александър Николов.

Според него от голямо значение в случая играе и цената на петрола. Суровината сега е много силна, но при един нов спад на глобалните пазари, петролът най-вероятно също ще се окаже под натиск. „Картината не е еднозначно позитивна, но сравнителната сила на най-големия пазар в Източна Европа спрямо развитите пазари остава, което ни кара да бъдем оптимисти за това, че руският пазар, а и по-големите в Източна Европа, ще се представят по-силно, отколкото глобалните пазари," предположи още Александър Николов.

Румъния

И в графиката на румънския индекс BET отново може да се види много по-силното представяне на този пазар от Източна Европа. Пазарът остана далеч над дъното си от май при спада през юни и първите дни на юли, и последващата стабилизация през изминалия месец доведе до силно поскъпване през последната седмица, седмица и половина.

„Картината тук е позитивна. Имаме ясни нива, които можем да следим. Това са нивата около 5 300 пункта отгоре и около 4 600 пункта отдолу. Докато тези нива са в сила, шансовете са за по-нататъшна странична консолидация и впоследствие възходящ пробив. Така че ние сме позитивни за този голям пазар," посочи Александър Николов.

Най-неликвидните пазари в региона - България и Сърбия

„Дори и тези два пазара показват известна сила през последните седмица - две.

Безспорно низходящото движение при SOFIX от септември 2009 г. продължава да бъде валиден," коментира портфолио мениджърът. „Натискът остава, но това, което се забеляза през последния месец е отслабване на низходящия натиск и вероятно индексът навлезе в момента в една фаза на странична консолидация. Разбира се, тук не можем да кажем, че трендът ще се смени скоро. Шансовете са да видим и по-ниски впоследствие, но при всички случаи имаме известно стабилизиране през последния месец и нещо," каза Николов.

Сръбският индекс BELEX 15 остава сравнително стабилен през последния месец. Макар и при изключително ниски обеми, което е негативно, все пак според Николов това е първата стъпка към смяна на тренда. Трендът е надолу, но най-малкото поне се е забавил, посочи в заключение той.