На всеки инвеститор му се случва да има една или повече лоши години - дори и на най-добрите. Това идва да покаже и да ни припомни, че невинаги нещата се развиват според очакванията.

Търговията на фондовите пазари не е лесна и не е свързана само с печалби. И това е лесно да се разбере, когато пробвате. А за да сте трайно успешен на финансовите пазари, важно е дългосрочното ви представяне.

Ето защо неслучайно почти всички интервюта и коментари във водещите финансови медии са от едни и същи инвеститори. Те са наричани легендарни, не защото не грешат, а защото са успели да са на пазара и да го бият в продължителен период от време – най-често десетилетия.

В наши дни е по-лесно отвсякога да погледнете в портфейлите на големите имена като Уорън Бъфет, Джефри Гъндлах, Бил Акман и др.

И какъв по-добър момент да се облагодетелствате от този, в който можете да купите позиции, на които те са заложили и то на по-добри цени?

Ето и големите залози на някои от най-известните инвеститори, които са станали вече публично достояние и които можете да закупите в момента на по-ниски цени от тези, които те са платили:

Уорън Бъфет, Berkshire Hathaway: Phillips 66, IBM

Няма как да не започнем от легендарния инвеститор Уорън Бъфет. В среда на понижение в цената на петрола до дванадесетгодишен минимум, Бъфет повишава залога си в рафинерийната Phillips 66.

Всъщност това е една от най-новите позиции на гениалния инвеститор, която той започна да формира през втората половина на миналата година.

Смяташе се, че Бъфет е излязал от международната енергийна компания през второто тримесечие на миналата година. Както се оказа обаче, той е „затъмнил информацията“ във връзка с дела си в компанията - практика, често прилагана от големите фондове, когато искат да увеличават инвестициите си в определена компания.

От 4 до 11 януари на тази година фондът на Бъфет е добавил нови 5.1 милиона акции от рафинерийната компания на стойност 390 милиона долара, с което позицията става в размер на 65.7 милиона акции на стойност 5.21 милиарда долара.

Това я прави петата най-голяма позиция в портфейла на Бъфет, а акциите са придобити при средна цена от 79.3 долара за акция. За сравнение последната цена, на която са се търгували акциите на компанията, е при ниво от 78.47 долара в петък.

Друга позиция в портфейла на Бъфет, която можете да закупите значително по-евтино от това, което Оракулът от Омаха е платил, е IBM. Позицията е четвъртата най-голяма в портфейла му, като се оценява на над 10 милиарда долара.

От нея Бъфет е загубил „на хартия“ близо 2 милиарда долара, но повишението на позицията през третото тримесечие на миналата година сочи увереността му в бъдещето на тази компания.

Средната цена, при която Бъфет е купил акции на IBM, е 160.7 долара, на фона на 130 долара, при които те са се търгували за последно.

Бил Акман, Pershing Square Holdings: Valeant Pharmaceuticals, Howard Hughes Corporation

Изминалата година бе една от най-лошите в историята за един от най-популярните инвеститори активисти – Бил Акман. Управляваният от него фонд Pershing Square Holdings донесе загуба за инвеститорите в размер на близо 20%. Тази година също стартира зле за Акман с нова загуба от 11%.

Акман е известен инвеститор-активист, популярен с големите си залози в малък брой компании.

Именно подобен голям залог – в акциите на фармацевтичната компания Valeant Pharmaceuticals, се оказа в основата на лошите му резултати.

И въпреки понижението в книжата й с над 50%, Акман не се отказва от нея, като заяви вече на няколко пъти, че „единственото, за което съжаляв,а е, че не може да си купи още акции от фармацевтичния гигант“.

Е, вие можете да направите това и то при нива с около 50% под тези, при които Акман ги е купувал. Последната търговия с акциите на комапнията е била при нива от 88.7 долара за брой.

Необходимо е само Акман да се окаже прав. А това се е случвало неведнъж и два пъти, предвид на средната възвръщаемост на фонда му от 15% годишно от 2004 година насам.

Джефри Гъндлах, DoubleLine Fund: Злато

Един от най-добре представящите се портфолио-мениджъри в САЩ Джефри Гъндлах залага на златото.

Според него настоящата среда ще продължи да се влошава на фондовите пазари, което ще изведе на преден план защитната функция на златото. Гъндлах прогнозира, че златото може да се повиши с 30% спрямо настоящите му нива на търговия, до около 1 400 долара за унция.

Дейвид Айнхорн, Greenlight Capital: Consol Energy

Изминалата година също бе тежка за един от най-известните портфолио-мениджъри в САЩ и основател на фонда Greenlight Capital – Дейвид Айнхорн.

Това обаче явно не го обезсърчава и в края на годината Айнхорн представи най-добрата инвестиционна алтернатива на пазара (според него) – енергийната компания Consol Energy.

Consol Energy е заета в производството на въглища и природен газ. Тя е една от най-големите позиции в портфейла на Greenlight. По последни данни фондът е притежавал 22.8 милиона акции на компанията.

За първи път Айнхорн купува акции в компанията през третото тримесечие на 2014 г., когато те са стрували по 37.58 долара. За сравнение към днешна дата те са с цена от едва 4.99 долара за брой, като са загубили 36.7% само от началото на годината.

В писмо към акционерите си от края на миналата година Айнхорн коментира: „Компанията премина през програма за съществено намаляване на разходите. През юли тя оповести фантастични дрилинг резултати. Обикновено пазарът реагира позитивно при подобни добри сондажни резултати. В настоящата среда на ниски цени на енергийните суровини обаче пазарът е реагирал като дете, получило акции за подарък за рожден ден“.

През изминалата година Greenlight Capital регистрира втората си поредна поредна годишна загуба от над 15%. Последната му загуба преди това е била през 2008 година.

Даниел Лоб, Third Point: Baxter International Inc.

Това е най-големият залог на Лоб, заемащ близо 17% от портфейла му. Той е придобил акциите на производителя на медицинско опорудване при средна цена от 37.5 долара.

За сравнение по последни данни акциите на компанията са се търгували при ниво от 35.1 долара, или с 6.4% по-надолу.