Срещата на богатите на петрол страни в Катар приключи без очакваното замразяване на производството. Иран не се появи на срещата, като в същото време страната обяви, че ще повиши производството си, въпреки заплахите от страна на Саудитска Арабия.

Вместо бързо одобрение на решението за ограничаване на производството на текущите нива, срещата на 18-те участници се превърна в дълъг дебат относно способностите на ОПЕК да въздейства върху цената на суровината.

Липсата на така дългоочакваното решение инициира поевтиняване на петрола в първия ден на новата седмица. Брентът с доставка през юни загуби 1 долар от стойността си спрямо петъчното си затваряне и се търгува при нива от 41.20 долара за барел.

“Цената на петрола ще се търгува на по-ниски нива, може би дори на много по-ниски“, коментира Робърт Яугер, директор на звеното за търговия с фючърси в Mizuho Securities в САЩ, визирайки провала на срещата в Доха.

Други фактори, които се очакват да засегнат цената на петрола, включват близките до рекордните запаси на петрол в САЩ и растящото производство на страни като Иран и Либия.

Според Мохамед бин Сале ал-Сада, енергиен министър на Катар, липсата на решение сочи увереността на богатите на петрол страни в „подобряването на фундамента като цяло“.

Той не отговори на въпроса дали ще станем свидетели на нова извънредна среща преди планираната за юни на ОПЕК.

“Разбира се, уважаваме тяхната позиция и... все още не знаем как ще се развие бъдещето, но това е суверенно решение на Иран“, коментира ал-Сада, който е президент на ОПЕК.

„Замразяването на производството би било много по-ефективно, ако основните производители в ОПЕК, като Иран, и водещите производители извън ОПЕК се включат в него“, допълва още ал-Сада.