Американските акции започнаха седмицата с позитивъзъм, като дадоха начало на една много наситена с икономически резултати седмица.

Основните пазарни индикатори се повишиха умерено, получавайки тласък от европейските акции, които скочиха след като Royal Philips Electronics обяви по-добри от очакваните резултати. Слабият долар доведе до ръст на петрола и други суровини и даде тласък на акциите от енергийния сектор, този на материалите и индустрията.

Очакванията бяха търговията да бъде със сравнително слаб обем се потвърдиха, тъй като по-голяма част от страната отбеляза Денят на Колумб. Нямаше планирани икономически доклади и пазарите за държавни облигации бяха затворени.

Вихрушка от икономически доклади, включително и такива за най-големите банки в страната ще привличат вниманието на пазара през останалата част от тази седмица. Докладът на JPMorgan Chase & Co. ще бъде обявен в сряда, следван от Goldman Sachs, Citigroup Inc. и Bank of America Corp.

Редица големи технологични компании, включително Intel Corp., Google Inc. и International Business Machines също ще обявят резултати тази седмица.

При банките инвеститорите се надяват да видят сигнали, че неизпълненията на задълженията, включително по ипотеките, започват да се стабилизират и ще се следят всякакви потенциални проблеми при търговските заеми за покупка на недвижими имоти.

Като цяло пазарът иска да види доказателства, че икономическото възстановяване е на път. По-добри от очакваните резултати от банките за първото тримесечие бяха причина за започване на ралито на борсата преди седем месеца и дори по-силните данни за второто тримесечие подкрепиха този тренд.

Банките бяха едни от най-печелившите компании на борсата в понеделник поради очакваните резултати тази седмица.

Вчера Royal Philips Electronics NV обяви нетна печалба в размер на 174 млн. евро (256 млн. долара) за третото тримесечие, три пъти увеличение в сравнение с година по-рано. Това се дължи на мерки за намаляване на разходите. През същия период на 2008 г. най-големият производител на осветление обяви печалба в размер на 57 млн. евро. Въпреки ръста в печалбата продажбите са намаляли с 11% до 5.62 млрд. евро.

Анализаторите смятат, че отчетите на компаниите ще определят посоката на пазара. Ако резултатите надминат очакванията и компаниите покажат, че са направили пари от продажби, а не от намаляване на разходите, акциите могат да продължат своя възход.

Вчера, според проучване на National Association for Business Economics (NABE), стана ясно, че повече от 80% от водещите икономисти вярват, че рецесията, която започна преди почти две години е свършила, но не трябва да се очаква значително подобрение на работната сила, кредитите или жилищния сектор през следващите месеци.

Oсновните американски акции затвориха на следните нива - Dow добави 0.21% до 9 885.80 пункта, технологичният Nasdaq загуби 0.01% до 2 139.14 пункта и широкият бенчмарк S&P 500 се повиши с 0.44% до 1 076.18 пункта.

Вчера петролът се повиши с 2% поради оптимизма относно глобалното икономическо възстановяване и студеното време в САЩ, което ще увеличи търсенето на гориво. US Oil се установи на ниво от 73.27 долара за барел, най-високото ниво от 24 август, сортът брент се търгуваше за 71.36 долара за барел.

Използвани са публично достъпни източници на информация

Таня Атанасова, инвестиционен консултант, Global Markets Ltd.