След силната година за Българска фондова борса, очаквам растящият апетит за риск да продължава да играе водеща роля в търговията и през 2014 г. Това заяви пред Profit.bg Гено Тонев, инвестиционен консултант в УД Юг Маркет Фонд Мениджмънт.

За никого не бе тайна фундаменталната подцененост на голяма част от българските компании, но това не попречи борсовите индекси да останат депресирани в продължение на повече от четири години, въпреки чувствително подобрените резултати при много дружества, дори спрямо рекордните 2007 и 2008 г.

Трябваше нещо да се случи и то започна, макар и бавно, в сектора на недвижимите имоти. Това се оказа достатъчно, за да завърти колелото, а последиците вече са история.

Емоциите рядко са добър съветник на инвеститорите, но те са неразделна част от търговията и често водят до непредсказуеми събития. Такива видяхме през 2013 г. и вероятно ще продължим да наблюдаваме през 2014 г.

Поради тази причина всяка прогноза за конкретна компания или сектор е изстрел в тъмнината и не трябва да се приемат прекалено сериозно. В този ред на мисли, почти произволно бих посочил като евентуални фаворити на публиката компании, които бяха пропуснати от тълпата и чиято цена все още дисконтира прекалено консервативни сценарии. Недвижимите имоти са нагледен пример в това отношение, но не и единственият.

Туристическият бранш, компаниите с агро бизнес, тези с косвена експозиция към строителството, както и редица дружества с ниско съотношение P/B към момента, са все потенциални мишени за следващата вълна от търсещи алтернатива инвеститори и спекуланти.

Сериозна подкрепа за пазара ни би могла да дойде от евентуална сделка за държавния дял в Българска фондова борса - София АД. Борсовият ни оператор за пореден път ще търси стратегически инвеститор и се надявам, че това най-накрая ще се случи.

Ако купувач се окаже голям чужд играч, тогава, поне според мен, цената няма да бъде най-важното, а самият факт, че някой извън България вижда потенциал в малкия ни пазар. Това ще бъде силен положителен сигнал за чуждите инвеститори - или поне за тази част от тях, които все още не са ни сложили в листа "ignore".

Освен това евентуална сделка с голям борсов оператор може да вдъхне нова доза увереност на онези местни инвеститори, които трудно успяват да се отърсят от типичното за нацията ни чувство за малоценност. Нуждата от "външно оценяване" е сред основните причини за ниската активност на местните играчи, въпреки рекордните нива на депозити в банките и понижаващите се лихви през последните години.

Рано или късно обаче този ресурс ще излезе, а и чуждите инвеститори ще се върнат, за да поставят основите на един-два бъдещи балона, включително и на борсата. Последното е почти неизбежно, но поне засега не стои на дневен ред.

Интересът към БФБ е още плах и с едно наум, особено от онези, които са по-дълго на пазара. И все пак, предпазливостта бавно отстъпва място на смелостта - тенденция, която вероятно ще се засили през следващите месеци.

* Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупка/продажба на активи.