Британската енергийна компания BP откри нов фронт в кампанията на Запада за изолиране на руската икономика, след като взе решение да се освободи от акциите си в руската държавна петролна компания Роснефт след агресията на Кремъл в Украйна.

Петролният гигант беше подложен на натиск от правителството на Обединеното кралство да прибегне до тази мярка след новината за руското нахлуване.

BP притежава 19.75% от капитала на руската компания от 2013 г.

Междувременно, норвежкият енергиен гигант Equinor също заяви, че ще започне процес на освобождаване от съвместните си предприятия в Русия.

Главният изпълнителен директор на BP Бърнард Луни подаде оставка от борда на Роснефт, както и неговият колега, номиниран от BP Боб Дъдли. Оставките им влизат в сила незабавно.

Роснефт заяви, че 30-годишното успешно сътрудничество е било съсипано и определи решението на BP като "безпрецедентен политически натиск".

Луни беше в борда на Роснефт от 2020 г., заедно с неговия председател Игор Сечин, който е близък приятел и съюзник на руския президент Владимир Путин.

Бизнес секретарят на британското правителство Куази Куартенг е разговарял с директора на BP в петък и му представил категорично "сериозността на притесненията на правителството относно прекомерното излагане на BP на руските интереси“, твърдят източници, близки до компанията.

Председателят на BP Хелге Лунд каза, че докато BP е работила в Русия повече от 30 години и е имала „брилянтни руски колеги“, атаката на Русия срещу Украйна ще има трагични последици в целия регион и представлява "фундаментална промяна".

„Това накара борда на BP да заключи след задълбочен процес, че нашето сътрудничество с държавното предприятие Роснефт просто не може да продължи", каза още Лунд.

Делът на BP в руския държавен петролен гигант Роснефт отдавна започна да се превръща в проблем за компанията. Председателят на Роснефт Игор Сечин е близък съюзник на Путин, а Роснефт доставя гориво на руската армия.

Незабавната продажба на акциите на потенциално неподходящ купувач също не е опция.

Как западните петролни компании помагат на Русия?CNN обобщава как ExxonMobil, BP и Shell помагат за поддържането на зависимата от петрола икономика на Русия


Засега компанията ще скъса финансовите си връзки с Роснефт, ще спре да получава дивиденти и ще се откаже от двете си места в борда на директорите. Все още е рано да се каже обаче как точно ще се освободи от акциите си.

Най-вероятните сценарии са те да бъдат конфискувани или продадени.

Това би нанесло тежък финансов удар върху BP, но компанията няма друг избор, освен да плати тази цена.

„Убеден съм, че решенията, които сме взели като борд, са не само правилното нещо, но са и в дългосрочен интерес на BP“, заяви Бърнард Луни.

Последните финансови резултати на BP, публикувани преди две седмици, разкриха, че съвместната дейност с Роснефт генерира около 2.7 милиарда долара от печалбата на компанията, или около една пета от общия финансов резултат.

Многонационалната компания, чиято централа е в Лондон, призна миналата година, че санкциите срещу Русия биха могли да бъдат проблематични за бизнеса ѝ, а отказът от дела в Роснефт идва, след като западните страни наложиха серия от икономически ограничения срещу Кремръл, включително няколко банки, които са изключени от платежната система SWIFT.

BP ще понесе загуба от около 11 милиарда долара, след като отпише загубите от валутни курсове, натрупани през последните няколко години, като и сумата, свързана със стойността на нейния дял.

На Роснефт бяха наложени санкции от САЩ и Европейския съюз още през 2014 година, след като Русия анексира Крим.

Санкциите плашат богатите руснаци в Малката Москва във ФлоридаСъни Айлс, Флорида отдавна е предпочитана дестинация от заможни руснаци, които са закупили толкова много имоти в района, че мястото е известно като


Норвежката енергийна група Equinor стана втория голям европейски производител на петрол и газ, който обяви излизането си от Русия. Компанията ще започне процес на освобождаване от съвместните си предприятия в страната.

„В настоящата ситуация считаме нашата позиция за несъстоятелна“, каза в изявление главният изпълнителен директор на Equinor Андерс Опедал.

Това се случи, след като норвежкият суверенен фонд, който управлява активи в размер на 1.3 трилиона долара, също обяви, че ще замрази и продаде руските си активи.

„Решихме да замразим инвестициите на фонда и започнахме процес на разпродажба“, каза норвежкият премиер Йонас Гар Стоере.

Руските активи на фонда са на стойност 2.83 млрд. долара в края на 2021 г. Той е четвъртият по големина акционер в руската банка Сбербанк и има дялове в руските енергийни компании Газпром и Лукойл.

Цените на петрола скочиха над 100 долара за барел и достигнаха най-високото си ниво от повече от седем години, след като Русия започна инвазията си в Украйна.

Спедиторските фирми FedEx и UPS също спряха всичките си услуги в и от Русия. UPS заяви, че пакетите, които са в транзит за Украйна и Русия, ще бъдат върнати на техните податели без допълнителни разходи, където е възможно.