Да търгуваш по-малко и да печелиш повече: Петролен фонд го прави с AI
Компаниите от Уолстрийт се надпреварват да използват изкуствения интелект с надеждата, че технологията ще им помогне да работят по-бързо, да спестят разходи и да спечелят предимство.
От другата страна на Атлантическия океан обаче, инвестиционният гигант Norges Bank Investment Management използва AI, за да забави темпото, пише Businessinsider.
Норвежкият петролен фонд управлява около 1,3 трилиона долара и твърди, че е най-големият едноличен собственик от фондовите пазари в света, като притежава дялове в повече от 9000 компании.
Йон Егил Странд, портфолио мениджър в отдел "Търговия с акции и преход", обяснява как AI "вече променя из основи" начина, по който фондът търгува.
Екипът на Странд отговаря за инвестирането на постъпленията във фонда в акции, като купува по малко от всичко с цел да получи широка експозиция на пазара.
Тъй като фондът получава рекордни постъпления през последните години, това означава много покупки.
Затова фондът използва инструмент с изкуствен интелект за оценка на всяка една акция в портфейла, съсредоточен върху въпроса: "Това добра акция ли е за моя портфейл в краткосрочен план?"
Инструментът взема предвид критерии като оценка, маржове, приходи, обем на търговията и волатилност, и дава оценка на всяка акция, като най-добрите за покупка са в зелено, а най-лошите - в червено.
И понеже NBIM в крайна сметка купува от всичко по малко, той гарантирано ще купува както акции в зелено, така и тези в червено. Но екипът на Странд използва инструмента за изкуствен интелект, за да определи времето за всяка покупка, като приоритетно купува акциите в зелено, а акциите в червено купува малко по-късно.
"Това ни донесе значителен финансов резултат", обяснява Странд.
Инструментът също така позволява на NBIM да се справи с второ предизвикателство.
"Ние сме толкова голям инвеститор, че когато излизаме на пазара, натискаме цените. Купуваме твърде бързо и повишаваме цената. Ако продаваме твърде бързо, натискаме надолу. Това е значителен разход за нас", обяснява Странд.
Точно както NBIM използва инструмента, за да купува определени акции първи и определени акции последни, той използва инструмента, за да реши кои акции да купува по-бавно, кои са онези по средата и кои имат най-малко значение за резултатите на NBIM.
"Много институции, фондове, играчи, хедж фондове използват AI, за да ускорят. Ние го използваме за да забавим", казва Странд. "Аз не искам да играя тази игра на скорост. Искам да играя нашата игра, в която започваме с нашите нужди, нашите характеристики, това, което има смисъл за нас.", допълва мениджърът.