При убийството на 12 души в бар в Таузънд oукс, Калифорния, на 8 ноември, стрелeцът, който след това се самоуби, използва полуавтоматичен пистолет Glock.

Малко известен факт за мнозина е, че човекът, който стои зад този пистолет, е австрийски бизнесмен на име Гастон Глок, който е натрупал лично състояние в размер на над 1 млрд. долара от производителя на оръжие.

Глок започва да проектира и да произвежда пистолета за австрийската армия в началото на 80-те години на миналия век. В годините след това Glock се превърна в запазена марка в САЩ, използвана от силите на реда, както и в подобни масови стрелби.

През 2007 г. мъж, който използва и пистолет Glock, изби 33 души и рани 17 други в Технологичния университет на Вирджиния. Четири години по-късно при стрелба в Тусон, Аризона, са убити 6 души и са ранени 13. Нападателят също използва Glock.

През 2015 г. мъж влиза в църква в Чарлстън, Южна Каролина, и убива девет души. Стрелецът, който впоследствие е осъден на смърт, използва Glock 45-и калибър . Близо година по-късно мъж влиза в нощен клуб Pulse в Орландо, Флорида, убива 49 души и ранява 53. Той използва полуавтоматична винтовка, както и Glock 17.

През миналия месец мъж уби 11 души в синагога в Питсбърг, използвайки няколко различни оръжия, в това число и три пистолета Glock.

Glock контролира близо 65% дял от пазара на пистолети в САЩ, според Ромел Дионисио, управляващ директор в брокерската компания Aegis Capital. Глок, който е основател на компанията, притежава 99% от нея чрез тръст, който от Forbes оценяват на 1.5 млрд. долара.

Оценката се базира на годишния отчет на Glock пред австрийските власти от по-рано през годината. Glock отчита 556 млн. долара продажби за 2017 г., а приходите са още по-високи през 2016 г., като достигат 750 млн. долара.

Спадът в продажбите през миналата година вероятно се дължи на факта, че почитателите на оръжия са се запасили с повече оръжия в предходната година в очакване на по-строги регулации при евентуалното избиране на Хилари Клинтън за президент, според Дионисио.

Според годишния отчет на Glock, компанията е продала с 36% по-малко пистолети през 2017 г., в сравнение с 2016 г., а печалбите от бизнеса с огнестрелни оръжия падат с 58%.

Президентството на Доналд Тръмп засега се оказва не толкова доходносно за производителите на оръжие, но приемането на проектозакон в Конгреса може да улесни закупуването на заглушители, което ще доведе до значителен ръст на приходите на оръжейните компании, прогнозира Дионисио пред Forbes.

С тези неща в САЩ се сдобивате по-трудно, отколкото с бойна пушкаТри дни изчаквателен период, за да сключите брак и нула дни изчаквателен период, за да си купите бойна пушка


Гастон Глок, който сега е на 89 г., е бил на 50 години, когато решава да направи безпрецедентен завой в кариерата си. Глок и неговата вече бивша съпруга Хелга живеели в малкото австрийско градче Дойч-Ваграм, което се намира до столицата Виена.

Глок, който е инженер по професия, произвеждал панти, корнизи и месингови фитинги с помощта на своята съпруга. Те искали да рационализират своя малък бизнес, затова инвестирали във фабрика в техния малък град. Двойката и техните деца се нанесли в апартамент точно над фабриката, където също така произвеждали ленти за картечници и ножове за австрийската армия.

През 1980 г., година след като вече ръководел своята нова фабрика, Глок научил че австрийската армия търси нов оръжеен контрактор. Той чул, че армията изпитва затруднения с намирането на производител на пистолети, който отговаря на нуждите й. Глок видял възможност в това и помолил да предостави своята оферта.

Опитът на Глок с оръжията бил ограничен, както самият той споделя по време на съдебно дело през 1993 г. (Семейство завежда дело срещу Глок заради това, че жена е убита случайно от полицай с неговия пистолет Glock; в крайна сметка, Глок е оневинен.)

Роденият през 1929 г. Глок е мобилизиран във Вермахта като тийнейджър. През 1993 г. той разказва, че през Втората световна война той прекарва няколко дни с Вермахта, където за първи път вижда пушка, пистолет и ръчна граната.

Преходът от корнизи към оръжия е доста дързък, особено за някой, който никога не бил произвеждал пистолет преди това. Глок обаче имал план. Той прибягва до екип от експерти, докато посещава курсове в полицейската академия и ходи на частни уроци по стрелба.

През април 1981 г. Глок подава молба за патентоването на неговия пистолет Glock 17. Продуктът на Глок, който той произвежда за професионални бойци, събужда интерес по цял свят, привличайки световни лидери и почитатели на оръжията. През 1984 г. пистолетът преминава теста за издръжливост на НАТО и е избран за въоръжение от норвежката армия.

От края на 80-те години насам пистолетът може да се похвали с широка употреба в САЩ. През 1986 г. Glock основава подразделение в Смирна, Джорджия, което се занимава с разпространението на пистолетите. Не след дълго пистолетите вече се използват и от цивилни граждани, а пистолетът дори става част от популярната култура.

Рапъри, като Снуп Дог и Ву-Танг Клан, споменават марката в песните си. Холивуд също е запленен от пистолетите. Във втората част от поредицата екшън филми „Умирай трудно“ през 1990 г. героят на Брус Уилис казва на шефа си: “Той ми извади Glock 17. Знаеш ли какво е това?”

Днес САЩ внася повече пистолети от Австрия, от която и да било друга страна. През 2017 г. около 1.2 млн. пистолети са били внесени закооно в САЩ от Австрия. Щатското правителство не следи конкретните марки, но Glock е най-голямата австрийска марка за пистолети, казва анализаторът Ромел Дионисио.

Около 57% от служителите на полицията в Ню Йорк използват Glock като служебно оръжие. Това също така е най-използваното оръжие от полицаите в окръг Маями-Дейд, Флорида. Glock стана официалното служебно оръжие там през 2009 г., а до 1 януари 2019 г. всички полицаи в Маями-Дейд (около 2 800 души) ще имат Glock.

Близо 65% от федералните, щатските и местните агенции в САЩ са купували пистолети Glock, според компанията.

В същото време 89-годишният милиардер избягва публичността и не обсъжда използването на неговата марка пистолет в масовите стрелби.

В днешно време Глок прекарва по-голяма част от времето си в своето имение в Австрия, заедно с втората си съпруга Катрин, която е с над 50 години по-млада от него. Двамата сключват брак през 2011 г., а малко след това бившата му съпруга Хелга завежда дело срещу милиардера в Австрия, твърдейки, че е била измамена и че всъщност реалният й дял в компанията е повече от притежавания от нея в момента 1%.

Хелга печели делото за съпружеска издръжка, но губи делото за дела си в компанията. През 2014 г. тя завежда сходно дело и в Джорджия, САЩ, което обаче също е неуспешно. Засега е неясно дали Хелга, която е омъжена за Глок в продължение на 49 гoдини, ще води други съдебни битки.