Малайзийската компания Sime Darby Plantation Bhd., която е най-големият плантатор на маслодайни палми в света, търси да закупи рафинерии в Латинска Америка, вследствие на ниския марж на печалба и нарастващите разходи в Малайзия.

Латинска Америка е в полезрението на търгуваната на борсата в Куала Лумпур Sime Darby, която иска да разшири капацитета си за рафиниране на палмово масло, заяви Мохд Харис Мохд Аршад, главен оперативен директор на компанията.

Тя е заделила 400 млн. рингита (96 млн. долара), които да инвестира в рафинерии, въпреки че за придобивания ще са й необходими още средства и компанията може да прибегне до дълговия пазар или до листване на борсата на акциите на свои подразделения, заяви още Харис, цитиран от Bloomberg.

“Ако има възможности за придобиване на активи в Латинска Америка, ние имаме голямо желание да се възползваме,” казва Харис, който е и управляващ директор на подразделението Sime Darby Oils. “Това може да бъде продължение на дейността ни в Европа, както и възможност за разширяване на дейността в Северна Америка.”

Търсенето на активи на другия край на света идва не само в момент, в който индустрията е преследвана от ниските цени на палмовото масло, но и в период, в който засиленият контрол над обезлесяването спъва дейността на плантациите, които се намират основно в Югоизточна Азия.

След като Малайзия пое ангажимент да ограничи разрастването на плантациите, Sime Darby, която е най-големият плантатор по площ, се наложи да стигне до Либерия и Папуа Нова Гвинея за допълнителна земя.

“Компаниите, които се концентрират основно върху производството на суровината за даден продукт без излаз на пазарите, са в неизгодно положение,” казва Харис. “Възвръщаемостта от инвестициите не е толкова голяма, колкото беше преди, основно защото цената на земята и на труда е по-висока,” допълва той.

Привлекателността на Латинска Америка е близостта й до Европа, която пък е вторият най-голям купувач на палмово масло, според Харис. Предвид строгите регулационни мерки в Европа за качеството на вносното палмово масло, по-краткото време за транспорт от Латинска Америка (14 дни по море, в сравнение с 30 от Малайзия и 45 от Папуа Нова Гвинея) означава, че рискът качеството на маслото да се влоши по време на пътуването намалява, казва той.

Колумбия в момента е четвъртият най-голям производител на палмово масло в света, докато Гватемала, Еквадор, Перу и Бразилия също произвеждат.

Другото препятствие за индустрията са последиците от решението на Европейския съюз да ограничи използването на палмово масло в транспортните горива, което влиза в сила от този месец.

Индонезия и Малайзия, които доставят 85% от суровината, предупредиха, че са готови да предприемат ответни мерки срещу тези “дискриминационни”, според тях, правила.

Според Харис ефектът от решението на ЕС е малко вероятно да се разпространи и няма да достигне до хранителния сектор. Палмовото масло е най-използваната съставка в потребителските стоки, като се среща във всичко - от хляб до сапуни и сладолед.

“Това, с което ще останем в Европа, е основното търсене на палмово масло,” казва той. “Ще бъде много трудно за потребителите на практика да го заменят с нещо друго.”