Космическата компания SpaceX, собственост на Илон Мъск, струва почти 150 млрд. долара след втората продажба на акции на инвеститори в рамките на 7 месеца.

Акциите й са продадени на нови инвеститори на обща стойност 750 млн. долара - всяка на цена от 81 долара. Това бележи 5% увеличение спрямо офертата от 77 долара през декември, отбелязва CNBC.

SpaceX – най-ценният американски стартъп, е известен като "центикорн", или с други думи, технологичен еднорог на стойност 100 млрд. долара.

Компанията си партнира с НАСА и други лидери в областта на космическите изследвания и разработи Starlink, услуга за сателитен интернет, която управлява най-голямото търговско съзвездие от сателити в света.

Амбициите й да да революционизира наличието на широколентово покритие в отдалечени райони, допълва CNBC.

Инвеститорите твърдят, че потенциалът за печалба на Starlink е най-големият двигател на стойността на компанията, съобщава Journal.

Индия има голям потенциал за Tesla, смятат анализатори

Като частна компания SpaceX не е задължена да разкрива финансови резултати, но периодично предлага на инвеститорите възможността да продават акции.

Още през април предприемачът Илон Мъск заяви, че не очаква необходимост да набира повече средства за проектите си.

"Доколкото ми е известно, не е необходимо да набираме допълнително финансиране за SpaceX", каза той по време на дискусия в Twitter Spaces.

Засега Мъск остава лаконичен относно възможността за публично представяне на Starlink. По данни на CNBC милиардерът е заявил, че не очаква това да се случи преди 2025 г.

Запознайте се с най-новия служител в SpaceX на Илон Мъск. Той е на 14Кайран Куази започва да учи компютърни науки на 11-годишна възраст

Основана през 2002 г., SpaceX е най-натовареният ракетен оператор в света, като миналата година е извършила 180 изстрелвания в орбита. Наскоро обаче, учени потвърдиха, че сателитите й Starlink изпускат неочаквана радиация в Космоса.

Според проучване на Radio Astronomy електрониката на борда на спътниците излъчва нискочестотни радиовълни, които сега се улавят от телескопи в района.

SpaceX обаче не нарушава никакви закони, тъй като все още няма установени глобални насоки за справяне с радиацията от сателити.

Космическият стартъп влезе в челните заглавия на новините по-рано тази година, когато огромната ракета Starship се взриви малко след изстрелването си.

Седмици след грандиозния провал, Илон Мъск заяви, че той всъщност е преминал малко по-добре, отколкото е очаквал, отбелязва Insider.

Гигантската ракета на Мъск избухна и се разби 4 минути след изстрелването Тълпи от зрители наблюдаваха изстрелването

Мъск допълни, че SpaceX е похарчила около 2 млрд. долара за Starship, като тази цифра може да достигне 3 млрд. долара преди края на годината.

Той също така заяви, че някои подобрения в конструкцията на ракетата и площадката за изстрелване могат да бъдат готови след около шест седмици, което означава, че мегаракетата може да види още едно изстрелване през тази година.

Апокалипсис сега: Космодрумът на SpaceX в Тексас е пагубен за природата

Скоро след изстрелването в публичното пространство се появиха снимки, показващи кратер, който ракетата е направила на площадката по време на изстрелването.

По-късно природозащитни групи подадоха искове срещу Федералната авиационна администрация, че изобщо е разрешила изстрелването, обвинявайки агенцията, че не е взела предвид въздействието на изстрелването и експлозията на кораба върху околната среда, припомня Insider.