Virgin Galactic приключи успешно първия си търговски полет до Космоса
След като в продължение на повече от десетилетие се подготвяше за този момент, Virgin Galactic най-накрая осъществи първия си търговски полет. След като се изстрелва от борда на кораба-майка VMS Eve, космическият кораб VSS Unity достига височина от около 83 км, достигайки ръба на Космоса.
Космическият апарат се приземява близо 15 минути по-късно в базата на компанията Spaceport America в Ню Мексико, завършвайки изследователската мисия Galactic 01, съобщава Engadget.
Първият клиент на компанията e италианското правителство, а резервацията е свързана с провеждане на изследвания в условията на микрогравитация. На борда са полковникът от ВВС на Италия Валтер Виладей, подполковникът от ВВС и полетен хирург Анджело Ландолфи и Панталеоне Карлучи, член на Изследователския съвет на страната, изпълняващ функциите на инженер и специалист по полезния товар.
В първия си комерсиален курс до Космоса Unity е пилотиран от пенсионирания подполковник от ВВС на САЩ Майкъл Масучи и Никола Печиле, като на борда е бил и инструкторът на Virgin Galactic Колин Бенет.
Обратно броене за първия комерсиален полет на Virgin Galactic в Космоса Полетът е своеобразно прерязване на лентата на търговската услуга след няколко години, изпълнени с неуспехи
Преди да пререже лентата на бизнеса си с космически пътувания Virgin Galactic извършва общо пет космически полета с екипаж, като последният е в края на май с четирима служители на компанията на борда.
По пътя си към космическото пространство компанията преминава и през много трудности.
След няколко успешни изпитания на нейния космически самолет SpaceShipTwo на борда на кораба майка WhiteKnightTwo през 2013 г. VSS Enterprise на Virgin Galactic се разбива през 2014 г., убивайки втория пилот и ранявайки сериозно първия. Изпитанията са възобновени през 2016 г., за да може две години по-късно корабът най-накрая да достигне Космоса.
Първият изцяло пилотиран космически полет на компанията се случва през 2021 г., когато Unity достига височина от 85 км с основателя Ричард Брансън на борда. Стартът на търговската услуга обаче е отлаган многократно по различни причини, като последно това се дължи на проблеми при модернизирането на кораба майка VMS Eve.
Създадена от българин компания започна изследвания на лекарства в КосмосаVarda Space Industries на Делян Аспарухов изстреля първата си орбитална развойна капсула в понеделник
От финансова гледна точка вчерашното изстрелване е от решаващо значение за Virgin Galactic. Без да има платежоспособни клиенти до момента, компанията губи пари от години, включително повече от 500 млн. долара само през 2022 г. Тя предлага места на цена 450 000 долара за билет, а основният ѝ съперник в тази космическа надпревара за суборбитален туризъм е Blue Origin, която използва конвенционална ракета, а не самолет-майка.
Blue Origin също има своите собствени проблеми. Миналата година една от нейните ракети New Shepard получи повреда в ускорителя около минута след излитането си, което принуди компанията да задейства своята система за спасяване на капсулата без екипаж, която сработи според заложеното, припомня Engadget.
Друг конкурент, SpaceX, предлага далеч по-различно преживяване - неговата ракета Falcon 1 и капсулата Crew Dragon извеждат клиентите в истинска орбита. SpaceX дори вече е доставяла частен екипаж до Международната космическа станция на 10-дневна мисия срещу такса от 55 млн. долара.
WATCH LIVE: Join us for the launch our first commercial spaceflight and scientific research mission, #Galactic01 crewed by @ItalianAirForce & @CNRSocial_. https://t.co/rptoP4PeEk
— Virgin Galactic (@virgingalactic) June 29, 2023